Acest site foloseste cookie-uri. Apasati butonul alaturat pentru o navigare cat mai usoara.
Daca folositi acest site, sunteti de acord cu utilizarea cookie-urilor.
X Acest site foloseste Cookies.
Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Detalii aici
Newsletter Infojuridic Stiri, Noutati, Articole, Dezbateri
Litigiile de munca: legislatie comentata si exemple practice

Citeste GRATUIT un Raport Special exclusiv "Litigiile de munca: legislatie comentata si exemple practice"

Adauga mai jos adresa de email si vei primi raportul in Inbox
E-JURIDIC.RO cauta meniuMeniu
Consultanta in afaceri | Manager

Coasiguratul obtine venituri. Consecinte

Un angajat care a solicitat la angajare (in urma cu 1 an) sa-si incadreze sotia ca si coasigurat pentru a beneficia de asig medicale deoarece nu avea venituri.

Zilele trecute i-am solicitat o adev.de la finante pentru a-i reactualiza statutul sotiei de coasigurat ,din care sa rezulte ca nu are venit ,dar surpriza in adeverinta apare astfel,un venit din transfer propr.imobiliare din patrimoniul personal in data de 30.07.2013-venit din instrainare bunuri realizat 13700 ron impozi 274 ron .Mentionez ca sotul si coasiguratul (sotia )au completat si semnat documentele cu privire la orce modificare a venitului si obligatia de a ne aduce la cunostinta ,in momentul angajarii ,dar au uitat .

Cum sa procez acum ?
Se considera cumva un venit ocazional si acest lucru nu influenteaza statul ei de coasigurat? SAU trebuie sa o scot de la sot din intretinere si pentru cat timp ,cand poate fi adugata din nou ca si coasigurat??

Raspuns:
Art. 213 alin. (1) lit. b) teza a doua din Legea 95/2006 privind reforma in domeniul sanatatii stabileste ca beneficiaza de asigurare, fara plata contributiei sotul, sotia si parintii fara venituri proprii, aflati in intretinerea unei persoane asigurate.
Softuri de Legislatia Muncii
Softuri de Legislatia Muncii

Vezi detalii

Ghid de contabilitate pentru asociatiile de proprietari
Ghid de contabilitate pentru asociatiile de proprietari

Vezi detalii

Noul regim fiscal al cheltuielilor cu autovehicule
Noul regim fiscal al cheltuielilor cu autovehicule

Vezi detalii



Pentru a beneficia de asigurare fara plata contributiei in calitate de coasigurat, sotia salariatului trebuie sa indeplineasca urmatoarele conditii:

- sa nu aiba venituri proprii;
- sa se afle in intretinerea salariatului.

Documentele necesare sunt stabilite la art. 20 alin. (1) lit. d) din Norma metodologica privind stabilirea documentelor justificative pentru dobandirea calitatii de asigurat, respectiv de asigurat fara plata contributiei, precum si pentru aplicarea masurilor de executare silita pentru incasarea sumelor datorate Fondului national unic de asigurari sociale de sanatate (FNUASS) aprobata prin OCNAS 617/2007, dupa cum urmeaza:

-documente care sa ateste casatoria cu persoana asigurata;
- declaratie pe propria raspundere a sotiei din care sa rezulte ca nu realizeaza venituri proprii;
- declaratie pe propria raspundere a salariatului prin care acesta declara ca are in intretinere persoana respectiva;

Asadar, coasiguratii se inscriu in declaratia 112 in baza celor doua declaratii pe proprie raspundere. Solicitarea adeverintei de la administratia financiara, in unele cazuri, nu face decat sa complice situatia.

Daca totusi ati solicitat-o si aveti o dovada a obtinerii de venituri apreciem ca sotia nu are calitatea de coasigurat in luna in care a obtinut venituri sens in care va trebui sa rectificati declaratia 112 din luna respectiva.
Data aparitiei: 15 Noiembrie 2013
Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!
Votati articolul "Coasiguratul obtine venituri. Consecinte":
Rating:

Nota: 5 din 5 din 1 voturi


Newsletter Infojuridic Stiri, Noutati, Articole, Dezbateri
Litigiile de munca: legislatie comentata si exemple practice

Citeste GRATUIT un Raport Special exclusiv "Litigiile de munca: legislatie comentata si exemple practice"

Adauga mai jos adresa de email si vei primi raportul in Inbox

ClubJuridic.ro - intrebarea zilei

Cadrul legal prin care anulez precontractul

Intrebare: Am vandut in 2007 o suprafata de 1ha extravilan cu suma de 1000 RON si am semnat un precontract urmand sa facem actul de vanzare -cumparare ulterior. Cumparatorul nu a mai solicitat intocmirea actului de V-C si nici nu a platit impozitul pe teren 2007-2014 si am considerat ca vrea doar sa foloseasca terenul. In 2014, am primit o citatie sa ma prezint la judecata unde solicita sa obtina dreptul de proprietate asupra terenului. Daca in perioada 2007-2014 eu am platit impozitul si considerand ca presupusul cumparator vrea doar folosinta terenului, pot sa cer instantei anularea precontractului si sa-i puna in vederepresupusului cumparator sa-mi inapoieze terenul iar suma achitata sa se considere in contul recoltelor insusite de acesta si care este cadrul legal? Multumesc!

Raspuns: Principalul motiv pentru care se face vanzarea prin instanta este acela ca adastral si cpobabil prim... [citeste tot raspunsul aici...]

©2017 RENTROP & STRATON
Toate drepturile rezervate.
SATI
Atentie, Juristi!
Litigiile de munca: legislatie comentata si exemple practice

Conflictele de munca pot fi solutionate!

Cititi intreaga legislatie cu privire la neintelegerile si conflictele de munca!

Descarcati GRATUIT Raportul Special "Litigiile de munca: legislatie comentata si exemple practice"


Da, vreau sa primesc newsletterul zilnic cu stiri, noutati, articole, dezbateri pe teme juridice