Acest site foloseste cookie-uri. Apasati butonul alaturat pentru o navigare cat mai usoara.
Daca folositi acest site, sunteti de acord cu utilizarea cookie-urilor.
X Acest site foloseste Cookies.
Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Detalii aici
Newsletter Infojuridic Stiri, Noutati, Articole, Dezbateri
Litigiile de munca: legislatie comentata si exemple practice

Citeste GRATUIT un Raport Special exclusiv "Litigiile de munca: legislatie comentata si exemple practice"

Adauga mai jos adresa de email si vei primi raportul in Inbox
E-JURIDIC.RO cauta meniuMeniu
Consultanta in afaceri | Manager

Obligatia de intretinere a minorului in noul Cod civil

Intrebare: Imi puteti da mai multe detalii privind obligatia de intretinere a minorului in noul Cod civil?

Raspuns: Conform legislatiei, inca in vigoare, art. 86 - art. 96 si art. 107 Codul familiei, obligatia de intretinere ramane aproape neschimbata in noul Cod Civil, noutatea fiind mai mult cu privire la competenta instantei de tutela si posibilitatea stabilirii unei pensii de intretinere sub forma unei cote procentuale din venitul net lunar al celui care datoreaza intretinere, precum si posibilitatea ca intretinerea sa se execute prin plata anticipata a unei sume globale care sa acopere nevoile de intretinere ale celui indreptatit.

Astfel, conform art. 499 din noul Cod civil, parintii sunt obligati sa acorde intretinere copilului lor minor, obligatia de intretinere mentinandu-se pana cand copilul devine major, sau pana implineste varsta de 26 de ani in cazul in care isi continua studiile. In Codul familiei aceste prevederi le gasim la art. 107, insa mai putin specifice decat in noul Cod Civil unde situatia este mult mai clara.

Prin urmare, de la 1 octombrie 2011, actiunile pentru obligarea unuia dintre parinti de a plati pensie de intretinere, ar trebui sa fie intemeiate pe art. 402, 499, 525, 527 - 530, 532 - 533 noul Cod civil, iar pentru majorarea pensiei de intretinere vor fi intemeiate pe dispozitiile art. 403, 499, 531 - 533 noul Cod Civil.

Conform Legii nr. 71/2011, Legea pentru punerea in aplicare a Legii nr. 287/2009 privind Codul civil, dispozitiile art. 531 din noul Cod civil sunt aplicabile si in cazul pensiilor de intretinere stabilite prin hotarare judecatoreasca anterior intrarii in vigoare a noului Cod civil. Astfel, in mod concret s-a stabilit ca viitoarele actiuni de majorare se vor intemeia pe dispozitiile noului Cod civil.
Executarea silita. Ghid de aparare impotriva abuzurilor
Executarea silita. Ghid de aparare impotriva abuzurilor

Vezi detalii

Ghid de contabilitate pentru asociatiile de proprietari
Ghid de contabilitate pentru asociatiile de proprietari

Vezi detalii

Diurna legala in Romania si in strainatate
Diurna legala in Romania si in strainatate

Vezi detalii



De asemenea, conform art. 5 pct. 2 din Legea nr. 71/2011, "dispozitiile Codului civil sunt aplicabile si efectelor viitoare ale ale situatiilor juridice nascute anterior intrarii in vigoare a acestuia, derivate din starea si capacitatea persoanelor, casatorie, filiatie, adoptie, obligatia legala de intretinere, din raporturile de proprietate, inclusiv regimul general al bunurilor, si din raporturile de vecinatate, daca aceste situatii juridice subzista dupa intrarea in vigoare a Codului civil.”  Litigiile privitoare la minori si la obligatia de intretinere sunt de competenta instantei de tutela.
Data aparitiei: 03 August 2011
Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!
Votati articolul "Obligatia de intretinere a minorului in noul Cod civil":
Rating:

Nota: 5 din 5 din 1 voturi


Newsletter Infojuridic Stiri, Noutati, Articole, Dezbateri
Litigiile de munca: legislatie comentata si exemple practice

Citeste GRATUIT un Raport Special exclusiv "Litigiile de munca: legislatie comentata si exemple practice"

Adauga mai jos adresa de email si vei primi raportul in Inbox

ClubJuridic.ro - intrebarea zilei

Parte fara personalitate juridica

Intrebare: Daca partea chemata in judecata nu are personalitate juridica, se cheama conducatorul sau se precizeaza „prin reprezentant legal”? In cazul in care cererea a fost trimisa la sediul institutiei strict pe numele acesteia, adaugarea acelei sintagme (prin repr. legal) se face printr-o cerere modificatoare sau poate fi socotita drept precizatoare? In fond, citarea s-ar face tot la aceeasi adresa. Multumesc.

Raspuns: Daca e vorba de o institutie, presupun ca totusi are personalitate juridica. Ca parat poate sta in j... [citeste tot raspunsul aici...]

Atentie, Juristi!
Litigiile de munca: legislatie comentata si exemple practice

Conflictele de munca pot fi solutionate!

Cititi intreaga legislatie cu privire la neintelegerile si conflictele de munca!

Descarcati GRATUIT Raportul Special "Litigiile de munca: legislatie comentata si exemple practice"


Da, vreau sa primesc newsletterul zilnic cu stiri, noutati, articole, dezbateri pe teme juridice