Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Newsletter Infojuridic Stiri, Noutati, Articole, Dezbateri
Litigiile de munca: legislatie comentata si exemple practice

Citeste GRATUIT un Raport Special exclusiv "Litigiile de munca: legislatie comentata si exemple practice"

Adauga mai jos adresa de email si vei primi raportul in Inbox
Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016
E-JURIDIC.RO cauta meniuMeniu
Consultanta in afaceri | Manager

PFA: Se tine cont de veniturile provenite din activitati independente?

PFA organizat ca si cabinet expert contabil in sistem real cu salariati.

In cazul in care in oct-noi. 2013 expertul contabil da nastere unui copil veniturile din profesie fiind singurul venit cum se calculeaza indemnizatia de crestere copil care sunt plafoanele actuale si daca se ia in calcul venitul realizat anul 2012 in baza declaratiei 200 sau estimativul pentru 2013.

De asemenea, daca trebuie suspendata activitatea, cum se realizeaza acest PFA nefiind inregistrat la Registrul Comertului ci prin Ceccar si cu ce data? Ce se intampla cu salariatii in acest caz?    

Raspuns:
1. In raport cu determinarea indemnizatiei pentru cresterea copilului, persoanele care, in ultimul an anterior datei nasterii copilului, au realizat timp de 12 luni venituri din activitati independente supuse impozitului pe venit potrivit prevederilor Codului fiscal
pot beneficia optional de urmatoarele drepturi:

Exclusiv - beneficiati acum de Oferta Speciala de mai jos:
Consilier - Codul Muncii abonament 12 actualizari


Consilier - Codul Muncii va ofera solutii de actualitate Daca doriti sa Rezolvati mai usor problemele de serviciu Luati rapid decizii corecte si avantajoase Aveti singuranta aplicarii corecte a legislatiei Reduceti cu cel putin 75 timpul de rezolvare a unei probleme Evitati conflictele de munca folosind argumente legale Consilier Codul...

Oferta Speciala
valabila 48h

- concediu pentru cresterea copilului in varsta de pana la un an, precum si de o indemnizatie lunara; indemnizatia lunara se stabileste in cuantum de 75% din media veniturilor nete realizate pe ultimele 12 luni si nu poate fi mai mica de 600 lei si nici mai mare de 3.400 lei.
- concediu pentru cresterea copilului in varsta de pana la 2 ani, precum si de o indemnizatie lunara; indemnizatia lunara se stabileste in cuantum de 75% din media veniturilor nete realizate pe ultimele 12 luni si nu poate fi mai mica de 600 lei si nici mai mare de 1.200 lei.

Veniturile din activitati independente sunt cele definite la art. 46 din Codul fiscal
si reprezinta valoarea obtinuta dupa aplicarea cotei de impozitare asupra venitului impozabil stabilit conform legii, corespunzator categoriei de venit.
Baza de calcul al indemnizatiei pentru cresterea copilului se stabileste prin luarea in considerare a tuturor veniturilor realizate de persoana indreptatita, obtinute in conditiile art. 3 din OUG 111/2010
, precum si veniturile aferente perioadelor asimilate prevazute la art. 2 alin. (5) si (6) din acest act normativ.

Veniturile care se iau in considerare pentru stabilirea cuantumului indemnizatiei pentru cresterea copilului reprezinta suma rezultata dupa aplicarea cotei de impozitare asupra venitului net din activitati independente determinat in conditiile legii. Prin urmare, intrucat singurul venit realizat este cel din activitati independente, cuantumul indemnizatiei pentru cresterea copilului se calculeaza prin aplicarea cotei de 75% asupra veniturilor din activitati independente realizate.

Actele doveditoare privind realizarea de venituri, precum si nivelul lunar, trimestrial sau anual al acestora, eliberate de organele competente, sunt, dupa caz, dovada privind veniturile realizate in anul fiscal anterior celui in care s-a nascut copilul si/sau, dupa caz, dovada privind venitul calculat in vederea platii anticipate a impozitului, precum si copia deciziei de impunere, eliberata de autoritatile competente, in cazul persoanelor care realizeaza venituri din activitati independente.

Potrivit OMMFPS 1474/2011, luna luata in calcul la stabilirea dreptului la indemnizatie pentru cresterea copilului in cazul persoanelor care realizeaza venituri din activitati independente si ai caror copii se nasc in cursul unui an fiscal este luna suspendarii activitatii respective. Pentru luna in care s-a nascut copilul se ia in calcul venitul cuvenit in luna respectiva. La stabilirea venitului lunar se va lua in calcul numarul de luni in care au fost realizate venituri din activitatea respectiva. De exemplu, daca persoana naste pe data de 31 martie si abia pe data de 15 aprilie isi suspenda activitatea, pentru a putea stabili venitul lunar realizat pana la data suspendarii activitatii se va tine cont de informatiile privind veniturile inscrise in adeverinta eliberata de Administratia fiscala, pe baza platilor de impozit anticipate stabilite conform veniturilor estimate declarate de persoana. Astfel, se va tine cont de adeverinta de venit estimata pe trimestrul I (ianuarie-martie), precum si de adeverinta eliberata de aceeasi institutie si care precizeaza data la care s-a facut suspendarea efectiva a activitatii. Venitul estimat pe trimestrul I trecut in adeverinta va fi impartit la cele 3 luni pentru a se afla venitul lunar astfel realizat de respectiva persoana.

Daca persoana realizeaza venituri o perioada de cateva luni in interiorul celor 12 luni anterioare datei nasterii copilului, baza de calcul pentru stabilirea cuantumului indemnizatiei pentru cresterea copilului este reprezentata de suma totala a veniturilor realizate in aceste luni, impartita la 12. Daca din calculul indemnizatiei pentru cresterea copilului rezulta un cuantum mai mic de 600 lei, se acorda 600 lei.

In situatia persoanelor care realizeaza venituri din activitati independente, cuantumul indemnizatiei pentru cresterea copilului se recalculeaza in baza dovezilor eliberate de organele competente privind veniturile efectiv realizate in perioada pentru care s-a luat in calcul venitul estimat in vederea platii anticipate a impozitului sau, dupa caz, pentru care s-a completat declaratia pe propria raspundere. Dovada se transmite de catre persoana beneficiara la agentia teritoriala, in termen de 30 de zile de la comunicare.
Daca din recalculare rezulta un cuantum mai mare al indemnizatiei pentru cresterea copilului fata de cel stabilit initial, diferenta de cuantum se acorda pentru toata perioada de la data stabilirii dreptului.
Daca din recalculare rezulta un cuantum mai mic al indemnizatiei pentru cresterea copilului fata de cel stabilit initial, diferenta de cuantum, stabilita de la data acordarii, se recupereaza de la beneficiar.

2. Suspendarea activitatii este necesara din prisma solicitarii concediului si indemnizatiei pentru cresterea copilului. Potrivit art. 7 alin. (2) din OUG 111/2010
, in situatia persoanelor indreptatite care realizeaza venituri din activitati independente si care nu lucreaza in baza unui contract de munca, concediul reprezinta intreruperea/suspendarea activitatii pe perioada pana la implinirea de catre copil a varstei de un an sau 2 ani, respectiv 3 ani, in cazul copilului cu handicap, in situatia solicitarii concediului si indemnizatiei pentru cresterea copilului. De asemenea, potrivit art. 7 din OUG 111/2010
, persoanele care in perioada in care sunt indreptatite sa beneficieze de concediul pentru cresterea copilului in varsta de pana la un an, precum si de o indemnizatie lunara obtin venituri supuse impozitului pe venit inainte de implinirea de catre copil a varstei de un an, au dreptul la un stimulent de insertie pentru perioada ramasa pana la implinirea de catre copil a varstei de 2 ani. Persoanele indreptatite sa beneficieze de concediu pentru cresterea copilului in varsta de pana la 2 ani, precum si de o indemnizatie lunara nu beneficiaza de stimulentul de insertie. In cazul persoanelor care beneficiaza de indemnizatia lunara si solicita dreptul la stimulent de insertie, plata acestei indemnizatii se suspenda.

Daca in cazul persoanelor fizice autorizate potrivit OUG 44/2008
, suspendarea temporara a activitatii se face la ONRC, prin depunerea unei cereri de inregistrare de mentiuni, in cazul profesiilor liberale este necesara ca solicitarea sa fie efectuata catre organismul care reglementeaza organizarea si desfasurarea profesiei, in cazul prezentat catre CECCAR. Potrivit art. 82 alin. (8) din Codul fiscal
, contribuabilii care realizeaza venituri din activitati independente care intra in suspendare temporara a activitatii, potrivit legislatiei in materie, au obligatia de a depune la organul fiscal competent o declaratie, insotita de documente justificative, in termen de 15 zile de la data producerii evenimentului, in vederea recalcularii platilor anticipate.

In situatia suspendarii activitatii expertului contabil pe perioada concediului pentru cresterea copilului, consideram ca inclusiv contractele individuale de munca trebuie suspendate/incetate in conformitate cu prevederile Codului muncii
Data aparitiei: 14 Mai 2013
Autor:
Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!
Votati articolul "PFA: Se tine cont de veniturile provenite din activitati independente?":
Rating:

Nota: 2.5 din 5 din 2 voturi


Newsletter Infojuridic Stiri, Noutati, Articole, Dezbateri
Litigiile de munca: legislatie comentata si exemple practice

Citeste GRATUIT un Raport Special exclusiv "Litigiile de munca: legislatie comentata si exemple practice"

Adauga mai jos adresa de email si vei primi raportul in Inbox
Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016

ClubJuridic.ro - intrebarea zilei

Poate fi considerata ca amelioratiune o constructie ridicata pe un teren ipotecat?

Intrebare: Am semnat un contract de ipoteca in 2006 pentru o linie de credit la o firma si am construit pe acel teren un imobil. L-am intabulat pe numele meu neavand interdictie de constructie; terenul este ipotecat, imobilul nu. Cand a aflat banca de asta m-a chemat in instanta - plangere impotriva incheierii de carte funciara art. 52 alin 2, legea nr. 7/1996.

Raspuns: Asa cum a precizat colega mea, acesta este un subiect care a generat opinii divergente in doctrina s... [citeste tot raspunsul aici...]

Atentie, Juristi!
Litigiile de munca: legislatie comentata si exemple practice

Conflictele de munca pot fi solutionate!

Cititi intreaga legislatie cu privire la neintelegerile si conflictele de munca!

Descarcati GRATUIT Raportul Special "Litigiile de munca: legislatie comentata si exemple practice"


Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016