Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Newsletter Infojuridic Stiri, Noutati, Articole, Dezbateri
Litigiile de munca: legislatie comentata si exemple practice

Citeste GRATUIT un Raport Special exclusiv "Litigiile de munca: legislatie comentata si exemple practice"

Adauga mai jos adresa de email si vei primi raportul in Inbox
Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016
E-JURIDIC.RO cauta meniuMeniu
Consultanta in afaceri | Manager

Putem fi obligati sa platim pentru animalele de companie?

In tara noastra exista foarte multi proprietari de animale de companie, iar datele arata ca cele mai multe dintre acestea traiesc la bloc.

Pot fi obligati cei care sunt responsabili de ele sa plateasca diverse taxe suplimentare?

O simpla statistica arata ca in Romania exista peste 4,1 milioane de caini aflati in proprietatea iubitorilor de animale, in timp ce in Regatul Unit, o tara cu populatia de trei ori mai mare ca a Romaniei, exista 8,5 milioane de caini.

In Romania legislatia nu stabileste in mod explicit eventualele taxe pe care un proprietar de animal de companie care locuieste la bloc ar trebui sa le plateasca.

 

Citeste si:

 

Atentia trebuie indreptata inspre Legea nr. 230/20017 care permite adunarii generale a proprietarilor sa adopte o hotarare in acest sens, putandu-se institui o taxa pentru animalele care traiesc in apartamentele arondate respectivei asociatii de proprietari. In mod surprinzator, nu toate animalele de companie sunt supuse unei astfel de taxe. Cainii si pisicile sunt principalii subiecti ai unor taxe suplimentare pentru iubitorii de animale care locuiesc la bloc. 

Exclusiv - beneficiati acum de Oferta Speciala de mai jos:
Consilier Taxe si Impozite pentru Contabili 12 actualizari


Rezolvati rapid si perfect legal orice problema generata de noile reglementari ce modifica in Codul fiscal 4 argumente solide pentru a va abona la Consilier – Taxe si Impozite pentru Contabili 1 Evitati garantat orice greseala fiscala din contabilitate 2 Va rezolvati rapid toate problemele de fiscalitate 3 Salvati sume importante din...

Oferta Speciala
valabila 48h

Exista si o veste buna, daca pana acum v-ati confruntat cu o astfel de situatie si nu vi s-a parut corect faptul ca trebuie sa platiti in plus pentru animalul de companie din casa dumneavoastra. Specialistii din domeniu spun ca aceasta masura poate fi contestata. Art. 26 din Legea nr. 230/2007 arata ca daca "(...)o hotarare a adunarii generale este contrara legii, statutului sau acordului de asociere a asociatiei de proprietari sau este de natura sa produca daune intereselor proprietarilor, acestia pot ataca in justitie respectiva hotarare, in termen de 45 de zile de la adoptarea acesteia."

Un alt aspect important pe care trebuie sa il avem in vedere este ca membrii Consiliului Local pot sa instituie o masura de acest fel aplicabila intregii comunitatii, precum si alte decizii care pot modifica unele aspecte privind viata la bloc pentru animalele de companie.

In concluzie, nu exista in Romania o lege care sa stabileasca in mod expres ca iubitorii de animale sunt obligati sa plateasca in plus pentru cainii sau pisicile din apartamentul lor, dar lasa loc pentru o decizie de implementare a unei astfel de masuri de catre membrii asociatiei de proprietari.

de

Data aparitiei: 16 Aprilie 2018
Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!
Votati articolul "Putem fi obligati sa platim pentru animalele de companie?":
Rating:

Nota: 5 din 5 din 1 voturi


Newsletter Infojuridic Stiri, Noutati, Articole, Dezbateri
Litigiile de munca: legislatie comentata si exemple practice

Citeste GRATUIT un Raport Special exclusiv "Litigiile de munca: legislatie comentata si exemple practice"

Adauga mai jos adresa de email si vei primi raportul in Inbox
Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016

ClubJuridic.ro - intrebarea zilei

Pot publica brosuri cu poze minori?

Intrebare: Buna ziua! Suntem o scoala particulara si dorim sa lucram la materiale publicitare pentru scoala. In aceste materiale publicitare (brosuri) vrem sa folosim poze de la activitati, in care apar copii minori. Avem voie sa publicam poze cu minori fara acordul parintilor? Va rog frumos sa imi spuneti, ce ne trebuie pentru a putea folosi in mod legal aceste poze, fara sa avem probleme. Exista vreo reglementare legala in acest sens? Vreo metodologie care imi spune pas cu pas care este procedura, pentru a putea fi in legalitate, in ceea ce priveste publicarea pozelor cu minori? Va multumesc!

Raspuns: Va multumesc... [citeste tot raspunsul aici...]

Atentie, Juristi!
Litigiile de munca: legislatie comentata si exemple practice

Conflictele de munca pot fi solutionate!

Cititi intreaga legislatie cu privire la neintelegerile si conflictele de munca!

Descarcati GRATUIT Raportul Special "Litigiile de munca: legislatie comentata si exemple practice"


Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016