Acest site foloseste cookie-uri. Apasati butonul alaturat pentru o navigare cat mai usoara.
Daca folositi acest site, sunteti de acord cu utilizarea cookie-urilor.
X Acest site foloseste Cookies.
Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Detalii aici
Newsletter Infojuridic Stiri, Noutati, Articole, Dezbateri
Litigiile de munca: legislatie comentata si exemple practice

Citeste GRATUIT un Raport Special exclusiv "Litigiile de munca: legislatie comentata si exemple practice"

Adauga mai jos adresa de email si vei primi raportul in Inbox
E-JURIDIC.RO cauta meniuMeniu
Consultanta in afaceri | Manager

Sanctiuni pentru plata in numerar a unei facturi cu valoare de peste 5.000 de lei

Ce trebuie sa stim despre platile in numerar a facturilor cu valoare de peste 5.000 de lei?

Conform specialistilor PortalCodulFiscal.ro, pentru a intelege modul in care trebuie sa efectuam platile in numerar in moneda nationala, intre persoanele juridice, vom consulta OG 15/1996 privind intarirea disciplinei financiar-valutare - cu modificarile si completarile ulterioare.

Atentie la faptul ca potrivit alin. (2) litera c) din ordonanta respectiva se plafoneaza platile zilnice in numerar catre o singura persoana juridica la suma maxima de 5000 lei.

" In normele metodologice din 2004 date in aplicarea art. 5 din ordonanta, la punctul 4 alineatul al doilea se prevede interdictia de a se efectua plati fragmentate in numerar catre furnizorii de bunuri si servicii, pentru facturi a caror valoare este mai mare de 5000 lei.
Insa la urmatorul alineat este redata o exceptie de la aceasta interdictie, si anume ca societatile pot achita in numerar facturi cu valori mai mari de 5000 lei doar o singura data,  in limita celor 5000 lei, diferenta urmind a fi achitata obligatoriu prin banca.", precizeaza specialistii PortalCodulFiscal.ro.

Amenzile sunt de 5000 - 10.000 de lei pentru nerespectarea prevederilor art. 5 alin. (2) litera c) si a normelor date in aplicarea lui, respectiv efectuarea de plati in numerar fragmentate pentru o factura mai mare de 5000 lei. Se considera contraventie.

Dreptul muncii. Anxietati ale prezentului
Dreptul muncii. Anxietati ale prezentului

Vezi detalii

Executarea silita. Ghid de aparare impotriva abuzurilor
Executarea silita. Ghid de aparare impotriva abuzurilor

Vezi detalii

Ghid de contabilitate pentru asociatiile de proprietari
Ghid de contabilitate pentru asociatiile de proprietari

Vezi detalii

 

 

de
Data aparitiei: 04 Martie 2016
Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!
Votati articolul "Sanctiuni pentru plata in numerar a unei facturi cu valoare de peste 5.000 de lei":
Rating:

Nota: 5 din 5 din 1 voturi


Newsletter Infojuridic Stiri, Noutati, Articole, Dezbateri
Litigiile de munca: legislatie comentata si exemple practice

Citeste GRATUIT un Raport Special exclusiv "Litigiile de munca: legislatie comentata si exemple practice"

Adauga mai jos adresa de email si vei primi raportul in Inbox

ClubJuridic.ro - intrebarea zilei

Acordarea ajutorului de deces 2014

Intrebare: Va prezint urmatoarea situatie: cumnatul meu a decedat, fiind salariat la data decesului. Patronul firmei unde a lucrat a platit : - 1500 ron la Pompe Funebre pe factura (el a luat factura avind si o copie a certificatului de deces) - 2000 ron sotiei celui decedat, dar fara sa semneze undeva de primire pentru acesti bani. Separat, sotia, pe baza copiei certificatului de deces si a altor facuri achitate la cimitir ,a solicitat si primit de la serviciul ei ajutorul de deces. Banii acordati de patron acopereau toate cheltuielile necesare inhumarii dar profitand de bunavointa patronului care nu a mai solicitat alte facturi ,sotia la cimitir a achitat factura pe numele ei si astfel a putut dovedi la serviciul ei ca a suportat cheltuieli de inhumare si a solicitat ajutor de deces in valoare de 2200 ron. Unde ma pot interesa daca patronul a achitat cei 3500 ron ca ajutor de deces sau i-a dat din buzunarul lui ? Stiu ca ajutorul de deces e 2200 ron. In situatia in care atat patronul a acordat banii ca ajutor de deces si a trecut astea in contabilitatea firmei dar si sotia a solicitat si primit ajutor de deces ,dar fara sa stie unul ce face altul, care din ei e in culpa? Ce e de facut in aceasta situatie pentru ca sotia nu vrea sa vorbeasca cu patronul despre acest subiect si sa-i spuna ca cu toate ca ii ajungeau banii acordati de el,ea a profitat si a mai luat inca o data ajutorul de deces.

Raspuns: În cazul decesului asiguratului sau al pensionarului, beneficiază de ajutor de deces o singur&#... [citeste tot raspunsul aici...]

Atentie, Juristi!
Litigiile de munca: legislatie comentata si exemple practice

Conflictele de munca pot fi solutionate!

Cititi intreaga legislatie cu privire la neintelegerile si conflictele de munca!

Descarcati GRATUIT Raportul Special "Litigiile de munca: legislatie comentata si exemple practice"


Da, vreau sa primesc newsletterul zilnic cu stiri, noutati, articole, dezbateri pe teme juridice