Newsletter Infojuridic Stiri, Noutati, Articole, Dezbateri
7 Modele de Contracte - actualizate conform GDPR

Citeste GRATUIT un Raport Special exclusiv "7 Modele de Contracte - actualizate conform GDPR"

Adauga mai jos adresa de email si vei primi raportul in Inbox
Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016
E-JURIDIC.RO cauta meniuMeniu
Consultanta in afaceri | Manager
E-JURIDIC.ROE-JURIDIC.RO » Noutati Juridice 2024 
Copierea de continut din prezentul site este supusa regulilor precizate in Termeni si conditii! Click aici.
Prin utilizarea siteului sunteti de acord, in mod implicit cu Termenii si conditiile! Orice abatere de la acestea constituie incalcarea dreptului nostru de autor si va angajeaza raspunderea!
X

Tichete Cadou de Paste 2024: se pot acorda daca nu sunt prevazute in Regulamentul intern?

Tichete Cadou de Paste 2024: se pot acorda daca nu sunt prevazute in Regulamentul intern?
Acordarea de tichete cadou cu ocazia Pastelui, si a sarbatorilor similare, salariatilor si copiilor minori ai acestora este incurajata de legislatia din Romania printr-un regim fiscal preferential.

Prin urmare, angajatorii pot da tichete cadou salariatilor si copiilor minori ai acestora, in preajma sarbatorilor si in anumite limite, fara sa plateasca taxe salariale. Conditia este ca aceste sume sa fie prevazute in Contractul Colectiv de Munca sau Regulamentul intern.

NOU! 40 de modele de Regulament Intern gate redactate - pentru toate domeniile de activitate ...click AICI pentru Formularul de comanda<<

Intrebare: Dorim sa acordam tichete cadou de Paste pentru salariatii societatii. Daca se acorda si pentru copiii minori ai salariatilor si nu este prevazut in Contractul Colectiv de Munca sau Regulamentul intern, se pot acorda prin intocmirea unei decizii la nivel de societate in care se vor specifica conditiile de acordare?

Raspuns PortalCodulMuncii.ro:  Conform art. 76 alin. (4) lit. a) din Codul fiscal:
4) Urmatoarele venituri nu sunt impozabile, in intelesul impozitului pe venit:
a) ajutoarele de inmormantare, ajutoarele pentru bolile grave si incurabile, ajutoarele pentru dispozitive medicale, ajutoarele pentru nastere/adoptie, ajutoarele pentru pierderi produse in gospodariile proprii ca urmare a calamitatilor naturale, veniturile reprezentand cadouri in bani si/sau in natura, inclusiv tichete cadou, oferite salariatilor, precum si cele oferite pentru copiii minori ai acestora, contravaloarea transportului la si de la locul de munca al salariatului, acordate de angajator pentru salariatii proprii sau alte persoane, astfel cum este prevazut in contractul de munca sau in regulamentul intern.
Nu sunt impozabile nici veniturile de natura celor prevazute mai sus, realizate de persoane fizice, daca aceste venituri sunt primite in baza unor legi speciale si/sau finantate din buget, cu exceptia indemnizatiilor de vacanta acordate potrivit legii.

In cazul cadourilor in bani si/sau in natura, inclusiv tichetele cadou, oferite de angajatori, veniturile sunt neimpozabile, in masura in care valoarea acestora pentru fiecare persoana in parte, cu fiecare ocazie din cele de mai jos, nu depaseste 300 lei:
(i) cadouri oferite angajatilor, precum si cele oferite pentru copiii minori ai acestora, cu ocazia Pastelui, Craciunului si a sarbatorilor similare ale altor culte religioase;
(ii) cadouri oferite angajatelor cu ocazia zilei de 8 martie;
(iii) cadouri oferite angajatilor in beneficiul copiilor minori ai acestora cu ocazia zilei de 1 iunie;

Aceeasi prevedere se regaseste si in ceea ce priveste contributiile sociale la art. 142 lit. b) din Codul fiscal.

Asa fiind, puteti sa reglementati in RI ca acordati, cu ocazia Pastelui, pentru fiecare salariat si copil minor un cadou sub forma tichetelor cadou ( nu este obligatoriu sa fie tichete cadou pot fi si sume) in suma de 300 lei/persoana.

Va recomandam sa modificati Regulamentul intern si sa prevedeti ca pentru Pastele din 2024 se acorda tichete cadou in suma de 300 de lei pentru fiecare salariat si fiecare copil minor al acestuia.

NOU! 40 de modele de Regulament Intern gate redactate - pentru toate domeniile de activitate ...click AICI pentru Formularul de comanda<<

Daca veti reglementa prin decizia angajatorului, riscati ca organul fiscal sa considere intreaga suma venit salarial taxabil.
 
Explicatii oferite in luna aprilie 2024 de catre specialistii site-ului PortalCodulMuncii.ro. Dati click AICI pentru a vedea toate noutatile din Codul Muncii + consultanta si raspunsuri detaliate de la experti.

Redactia E-juridic
de Redactia E-juridic

Redactia E-Juridic are un colectiv de 4 autori specializati din domeniul juridic cu toate ramificatiile sale. Zilnic aducem in atentia dvs. tot ce este nou legat de proiecte de legi, acte adoptate si noutati legislative. Va explicam in mod detaliat modificarile aparute si oferim solutii practice pentru orice dilema generata de noutatile cotidiene.

Sfaturi de la Experti - Intrebari si Raspunsuri



Votati articolul "Tichete Cadou de Paste 2024: se pot acorda daca nu sunt prevazute in Regulamentul intern?":
Rating:

Nota: 5 din 5 din 1 voturi
Urmareste-ne pe Google News

Poate sunteti interesat si de:

©2024 RENTROP & STRATON
Toate drepturile rezervate.
SATI
Atentie, Juristi!
7 Modele de Contracte - actualizate conform GDPR

MODIFICARILE din Contractele Civile si Actele Comerciale se aplica deja!

Folositi NOILE Modele de Documente pentru 2024

Descarcati GRATUIT Raportul Special "7 Modele de Contracte - actualizate conform GDPR"


Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016