Incepand cu 1 decembrie, data de la care va intra in vigoare noul Cod Rutier, soferii care vor fi implicati in accidente usoare, care nu au drept cauza incalcarea legii si nu se soldeaza cu victime, nu vor mai fi nevoiti sa treaca pe la politie.
Guvernul a adoptat miercuri, in sedinta de guvern, o ordonanta de urgenta privind modificarea Codului Rutier, care prevede si constatarea amiabila a accidentului rutier intre parti. Pe langa acest amendament, au fost introduse de asemenea o serie de alte modificari, care au necesitat amanarea aplicarii noului Cod Rutier pana la 1 decembrie a.c..
Soferii se vor putea intelege, fara medierea politiei, in cazul accidentelor care se vor solda doar cu pagube minore si daca cel putin unul dintre ei isi recunoaste vina si detine o polita de asigurare acoperitoare. De asemenea, accidentul trebuie sa nu aiba la origine incalcarea legii, fapt care atrage o sanctiune penala.
In aceste conditii, partile vor completa doar un formular de constatare amiabila a accidentului, cu care se vor prezenta la o societate de asigurari, fara a mai trece pe la politie.
Noile modificari ale Codului Rutier prevad totodata sanctiuni aspre pentru conducatorii atelajelor cu tractiune animala, care circula pe autostrazi sau drumuri europene. Daca vor fi prinsi pe aceste drumuri, ei vor risca sa fie amendati cu pana la un milion de lei, iar in anumite cazuri li s-ar putea chiar confiscarea caruta.
De asemenea, soferii care vor merge sau stationa in mod nejustificat pe banda de urgenta vor fi amendati cu 4-5 puncte pe carnetul de conducere si o amenda de aproximativ un milion de lei.
sursa: Rompres
Copilul tau este gata de
Evaluarea Nationala?

Descarca GRATUIT
"Teste Rezolvate pentru Evaluarea Nationala "