Consiliul Superior al Magistraturii(CSM) a prezentat Ministerului Justitiei (MJ) solutii pentru rezolvarea crizei de judecatori si procurori. Propunerile CSM sunt, de fapt, solutii legislative pentru ocuparea posturilor de magistrati vacante din sistemul judiciar, prin concurs, fara a fi necesara indeplinirea vreunei conditii de vechime. Este vorba de reglementarea unei modalitati exceptionale de admitere in magistratura pentru perioada 2008 – 2009.
Intr-un comunicat de presa remis redactiei de catre CSM se precizeaza urmatoarele: “Varianta in care persoanele admise in magistratura in aceasta modalitate exceptionala sunt numite direct in functiile de judecatori stagiari si procurori stagiari, este in masura sa asigure ocuparea imediata a posturilor vacante in perioada 2008-2009 (fara a mai fi necesar sa treaca o perioada de 1 an)”.
Integral pe Gandul.info
Sursa: Gandul.info
Copilul tau este gata de
Evaluarea Nationala?

Descarca GRATUIT
"Teste Rezolvate pentru Evaluarea Nationala "