Presedintele Traian Basescu a semnat, marti, decretul pentru supunerea spre ratificare Parlamentului a Tratatului vizand extradarea intre SUA si Romania, document semnat la Bucuresti in septembrie 2007.
Potrivit unui comunicat remis NewsIn de catre Administratia Prezidentiala, seful statului a semnat marti decretul pentru supunerea spre ratificare Parlamentului a Tratatului de extradare intre Romania si Statele Unite ale Americii, semnat la Bucuresti la 10 septembrie 2007.
Tot marti, Basescu a trimis Parlamentului si decretul vizand protocolul semnat la tratatul privind asistenta judiciara in materie penala intre cele doua tari, informeaza newsin.
Tratatul instituie o procedura de extradare mai simpla pentru orice fapta care intruneste conditiile privind durata minima a pedepsei prevazute de lege sau a pedepsei extradate, precum si extradarea pentru infractiuni savarsite in afara statului solicitant.Pana in prezent, extradarea se facea pe baza unei liste limitative de 24 de infractiuni stabilite in 1924.
Integral pe Ziua.ro
Sursa: Ziua.ro
Copilul tau este gata de
Evaluarea Nationala?

Descarca GRATUIT
"Teste Rezolvate pentru Evaluarea Nationala "