CMR pledeaza pentru impacarea partilor in cazurile de malpraxis, iar “impacarea partilor ar trebui sa inlature orice raspundere juridica”, sustin doctorii
Colegiul Medicilor din Romania (CMR) nu este de acord cu modificarile propuse de Ministerul Sanatatii la Legea malpraxisului si considera ca trebuie facilitata impacarea partilor in cazul erorilor medicale. Conducerea Colegiului Medicilor din Romania considera ca sesizarea organelor de urmarire penala nu trebuie sa fie o atributie a comisiei de malpraxis. “Acest lucru ar putea expune in mod nejustificat membrii comisiei, medicii, in situatia in care ulterior s-ar constata fie ca decizia comisiei a fost anulata de catre o instanta de judecata, fie ca sesizarea nu a fost intemeiata. Decizia unei comisii de disciplina, fie ea si superioara, nu este una definitiva si irevocabila, ea poate fi contestata ori de medic, ori de pacient si atunci se pune problema ce se intampla daca ulterior este anulata de instanta de judecata”, a afirmat prof.dr.Vasile Astarastoae.
Integral pe Gandul.info
Sursa: Gandul.info
Copilul tau este gata de
Evaluarea Nationala?

Descarca GRATUIT
"Teste Rezolvate pentru Evaluarea Nationala "