Farmacistii sunt singurii care pot detine si administra farmacii de acum inainte, potrivit unei decizii a Curtii Europene de Justitie. Practic, Curtea a decis sa excluda personalul necalificat din conducerea farmaciilor.
Hotararea nu se aplica, insa, tuturor tarilor Uniunii Europene, ci lasa la latitudinea fiecareia daca administratorii firmelor trebuie sa fie farmacisti sau nu. Judecatorii Curtii de Justitie au luat in dezbatere aceasta tema, fiindca cei care vand medicamente trebuie sa aiba nevoie de o calificare. Decizia vine dupa ce in Italia si Germania au aparut cazuri in care legislatia le interzicea farmacistilor fara calificare sa detina sau sa administreze farmacii.
Sursa:
Antena3.ro
Copilul tau este gata de
Evaluarea Nationala?

Descarca GRATUIT
"Teste Rezolvate pentru Evaluarea Nationala "