Pacientii care au suferit de pe urma administrarii unui tratament sau care au contractat un virus in spital ar putea fi despagubiti chiar daca medicul care i-a tratat nu va fi gasit vinovat.
Fostul ministru al sanatatii Ovidiu Brinzan lucreaza la un proiect de lege care sa prevada acest lucru. El spune ca sistemul acesta a fost adoptat cu succes in majoritatea tarilor europene - asigurarile platesc daunele suferite de pacient fara sa fie nevoie ca instanta sa demonstreze culpa medicala.
"Legislatia din Romania nu permite plata unor daune decat daca se dovedeste ca acel medic a fost in culpa. Iar sa dovedesti culpa medicala este un lucru intr-adevar aproape imposibil nu numai in Romania, ci in orice tara din lume. Nu pentru ca medicii se apara intre ei, ci pentru ca e foarte greu sa spui ca medicul trebuia sa prescrie nu penicilina ci mai stiu eu ce alt medicament. Or, solutiile sunt simple iar majoritatea statelor europene si, ma rog, majoritatea statelor civilizate a legiferat conceptul de dezdaunare fara culpa", a explicat Brinzan.
In momentul de fata demonstrarea culpei medicale este foarte greoaie. Colegiul Medicilor a aplicat numai in doua cazuri interzicerea dreptului de practica pentru culpa medicala.
Sursa: Amos News
Copilul tau este gata de
Evaluarea Nationala?

Descarca GRATUIT
"Teste Rezolvate pentru Evaluarea Nationala "