Din 3 decembrie, CFR Calatori plateste despagubiri daca un tren nu ajunge la destinatie conform graficului
Trenurile au acumulat intarzieri de 3 ani in primele 9 luni ale anului. Totusi, calatorii nu pot fi despagubiti, din cauza unui vid legislativ. insa, din 3 decembrie, CFR Calatori va trebui sa plateasca despagubiri de minim un sfert din valoarea biletului, daca un tren nu ajunge la destinatie conform graficului.
Romania trebuie sa isi armonizeze legislatia nationala cu cea europeana. Astfel, din decembrie vom avea reguli noi pentru protectia calatorilor.
“Incepand cu data de 3 decembrie 2009 va intra in vigoare si se va aplica direct Regulamentul Parlamentului European si al Consiliului din 1371/2007, care stabileste reguli speciale pentru despagubiri in cazul intarzierilor: minimum 25% din pretul legitimatiei de transport pentru o intarziere intre 60 si 119 minute si minimum 50% din pretul legitimatiei de transport pentru o intarziere de 120 de minute sau mai mult”, a precizat avocatul Mihai Titichi, seful Serviciului Juridic al Asociatiei pentru protectia Consumatorilor din Romania.
Stiai ca poti sa ocolesti impozitul forfetar si sa economisesti 500 € pe an?
Totul despre PFA
Banii de bilet, recuperati la tribunal
In prezent, un calator nu isi poate recupera pagubele create de intarzierea trenului decat in instanta. Aceasta, deoarece nu exista nici o prevedere legislativa speciala, prin care CFR Calatori sa fie obligata la plata unor depagubiri in asemenea cazuri. Singura solutie o reprezinta actionarea in instanta a companiei, insa costurile ridicate ale unui asemenea proces ii fac pe cei mai multi calatori sa renunte la apararea drepturilor.
Sursa: EvZ
Copilul tau este gata de
Evaluarea Nationala?

Descarca GRATUIT
"Teste Rezolvate pentru Evaluarea Nationala "