Proprietarii care detin cladiri de patrimoniu si nu le ingrijesc ar trebui sa raspunda penal pentru acest lucru, a declarat marti presedintele Traian Basescu, care a adaugat ca acestea ar trebui sa treaca in proprietatea statului daca nu sunt intretinute de cei care le detin.
"Daca esti proprietarul unei cladiri de patrimoniu si nu faci nimic pentru a o intretine, ar trebui luate masuri de trecere in proprietatea statului", a spus Basescu la prezentarea de catre Comisia prezidentiala pentru patrimoniu a documentului de analiza a situatiei din domeniu. El a adaugat ca, daca acest lucru nu este posibil date fiind prevederile Constitutiei sau ale legislatiei in vigoare, atunci statul ar trebui sa-si manifeste grija pentru monumente prin co-participare la refacerea acestora.
Integral pe Gandul.info
Sursa: Gandul.info
Copilul tau este gata de
Evaluarea Nationala?

Descarca GRATUIT
"Teste Rezolvate pentru Evaluarea Nationala "