Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Newsletter Infojuridic Stiri, Noutati, Articole, Dezbateri
5 modele de Contracte, Cereri si Notificari modificate conform GDPR

Citeste GRATUIT un Raport Special exclusiv "5 modele de Contracte, Cereri si Notificari modificate conform GDPR"

Adauga mai jos adresa de email si vei primi raportul in Inbox
Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016
E-JURIDIC.RO cauta meniuMeniu
Consultanta in afaceri | Manager

Specialistii raspund: Putem ajusta TVA aferenta creantei neincasate?

Analizam o speta referitoare la  ipoteza in care o creanta detinuta de un creditor asupra unui debitor supus procedurii insolventei a fost inlaturata prin mecanismul prevazut la art. 137 alin. 2 din Legea nr. 852006.

Cu ajutorul specialistilor vom stabili daca creditorul poate proceda imediat la scoaterea din evidenta contabila a creantei si daca cheltuiala aferenta este deductibila din punct de vedere fiscal.

Mai mult, vom stabili daca se poate proceda de catre creditor la ajustarea TVA aferenta creantei neincasate si scoase din evidenta.

In aceasta situatie vom tine cont de faptul ca porivit art. 137 din Legea nr. 85 din 5 aprilie 2006 privind procedura insolventei

(1) Prin inchiderea procedurii de faliment, debitorul persoana fizica va fi descarcat de obligatiile pe care le avea inainte de intrarea in faliment, insa sub rezerva de a nu fi gasit vinovat de bancruta frauduloasa sau de plati ori transferuri frauduloase; in astfel de situaatii, el va fi descarcat de obligatii numai in masura in care acestea au fost platite in cadrul procedurii, cu exceptia cazului prevazut la art. 76 alin. (1) pct. 3.

Exclusiv - beneficiati acum de Oferta Speciala de mai jos:
Consilier Taxe si Impozite pentru Contabili 12 actualizari


Rezolvati rapid si perfect legal orice problema generata de noile reglementari ce modifica in Codul fiscal 4 argumente solide pentru a va abona la Consilier – Taxe si Impozite pentru Contabili 1 Evitati garantat orice greseala fiscala din contabilitate 2 Va rezolvati rapid toate problemele de fiscalitate 3 Salvati sume importante din...

Oferta Speciala
valabila 48h


(2) La data confirmarii unui plan de reorganizare, debitorul este descarcat de diferenta dintre valoarea obligatiilor pe care le avea inainte de confirmarea planului si cea prevazuta in plan.

(3) Descarcarea de obligatii a debitorului nu atrage descarcarea de obligatii a fidejusorului sau a codebitorului principal.

Raspunsul specialistilor AvocatulRoman.ro:

Simpla inlaturare a unei creante conform art. 137 alin. 2 din Legea nr. 85/2006   nu poate constitui motiv de scoatere din evidenta contabila a creantei deoarece nu sunt indeplinite dispozitiile art. 21 alin. 2 lit. n. Astfel, pentru a proceda la scoaterea din evidenta contabila a creantei este necesara o hotarare judecatoreasca de faliment.

De asemenea, pentru a deduce aceasta cheltuiala, trebuie sa indepliniti conditiile din Codul fiscal de la art. 21 alin. 2 lit. n sau sa aveti constituit un provizion recunoscut fiscal pentru aceasta creanta (art. 21 alin. 4 lit. o), altfel cheltuiala este integral nedeductibila.

Aceleasi prevederi sunt aplicabile si in ceea ce priveste ajustarea TVA. In conformitate cu prevederile art. 138 lit.d. din Codul fiscal “ajustarea bazei de impunere a taxei pe valoare adaugata se face in urmatoarele situatii: d) contravaloarea bunurilor livrate sau a serviciilor prestate nu se poate incasa din cauza falimentului beneficiarului. Ajustarea este permisa incepand cu data pronuntarii hotararii judecatoresti de inchidere a procedurii prevazute de Legea nr. 85/2006 .

Raspuns oferit de specialistii www.avocatulroman.ro
Data aparitiei: 14 Mai 2014
Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!
Votati articolul "Specialistii raspund: Putem ajusta TVA aferenta creantei neincasate?":
Rating:

Nota: 5 din 5 din 1 voturi


Newsletter Infojuridic Stiri, Noutati, Articole, Dezbateri
5 modele de Contracte, Cereri si Notificari modificate conform GDPR

Citeste GRATUIT un Raport Special exclusiv "5 modele de Contracte, Cereri si Notificari modificate conform GDPR"

Adauga mai jos adresa de email si vei primi raportul in Inbox
Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016

ClubJuridic.ro - intrebarea zilei

Este firesc?

Intrebare: am fost agresat de un grup de tigani in 2008, unul din ei fiind vecin de scara, am fost la institutul medico-legal, am facut plangere la politie si deatunci nu am primit nici-un raspuns. am sunat la agentul care s-a ocupat de caz si mi-a zis ca plangerea mea a ajuns la procuratura. Sa inteleg ca tiganul a platit si a scapat basma curata?

Raspuns: In mod normal, pana acum trebuia deja sa se dispuna o masura referitor la inceperea sau neinceperea... [citeste tot raspunsul aici...]

Atentie, Juristi!
5 modele de Contracte, Cereri si Notificari modificate conform GDPR

Legea GDPR a modificat Contractele, Cererile sau Notificarile obligatorii

Va oferim Modele de Documente conform GDPR + Clauze speciale

Descarcati GRATUIT Raportul Special "5 modele de Contracte, Cereri si Notificari modificate conform GDPR"


Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016