Comentariu realizat de Alexandru RUSI - Depasirea neregulamentara este sanctionata cu 176 de euro si 5 puncte de penalizare. Regulile depasirii sunt internationalizate si nu este decat o obisnuita de a le respecta intocmai, pe care cel de la volan si-o manifesta in mod expres ori dimpotriva, conducand agresiv si imprudent sa creeze o situatie de pericol aspru santionata.
In acord cu Art. 45 din OUG nr. 195/2002, depasirea este manevra prin care un vehicul trece inaintea altui vehicul ori pe langa un obstacol, aflat pe acelasi sens de circulatie, prin schimbarea directiei de mers si iesirea de pe banda de circulatie sau din sirul de vehicule in care s-a aflat initial.
Aceasta este definitia manevrei si este de retinut ca sunt subliniate cateva elemente de mare importanta: manevra are in vedere trecerea inaintea altui vehicul care se afla pe acelasi sens de miscare cu cel ce realizeaza manevra; aceeasi manevra priveste si trecerea de un obstacol aflat in aceleasi conditii, respectiv pe sensul de deplasare al celui care executa manevra amintita; depasirea implica modificarea temporara a directiei de mers, sens in care cel care isi propune sa faca manevra iese din banda sau din sirul de vehicule in care se afla integrat nu inainte insa de a se asigura ca manevra este posibil a fi realizata in conditii de siguranta deplina.
Asadar, depasirea implica: un vehicul al carui conducator se hotaraste sa realizeze manevra de depasire; un obiectiv ce urmeaza a fi depasit, obiectiv care poate fi, de cele mai multe ori, un alt vehicul sau, un obstacol (vehicul oprit voluntar sau accidental in calea curenta), anumite obstacole create ad-hoc ca urmare a unor fenomene naturale (stanci cazute, pietroaie, copaci, pamant, grohotis, bunuri cazute din alte mijloace de transport, etc); manevra in sine care implica momentul asigurarii si semnalizarii, momentul dublarii, momentul replierii.
Prima grija a celui care depaseste este aceea a asigurarii ca soferul vehiculului depasit si cel care ii urmeaza nu au initiat deja o manevra similara. In fapt manevra incepe cu asigurarea celui care depaseste ca cel care il urmeaza ori un alt conducator din sirul de masini aflat in spatele sau, nu s-a angajat deja in dublarea acestuia.
Orice depasire implica trecerea peste axa care separa cele doua sensuri de circulatie. Grija celui care realizeaza manevra depasirii, priveste inclusiv asigurarea cu privire la degajarea sensului opus de prezenta verunui vehicul , inclusiv existenta spatiului pentru revenirea pe banda initiala.
Cu privire la momentul dublarii, respectiv cel al trecerii pe langa vehiculul sau obstacolul depasit, trebuie retinut ca acesta este cel mai dificil pas in realizarea acestei manevre considerata a fi cea mai complexa si mai plina de pericole.
In ce anume pot consta aceste elemente de risc? Se stie ca manevra ratata in derularea ei poate insemna accident cu consecinte dintre cele mai grave deoarece, mai ales in cazul izbirii frontale a celor doua vehicule, fortele de distrugere se aduna astfel incat socul este dat de insumarea celor doua viteze. Dublarea de catre vehiculul ce depaseste, presupune un spor de viteza, pentru a trece de celalat vehicul.
Acest spor sau rezerva de viteza este sau trebuie sa fie, cu atat mai mare cu cat, manevra se relizeaza in conditiile in care, vin la concurenta doua autovehicule, puternice, de cilindree mare, care sunt in masura sa dezvolte viteze deosebite. Aici apar momentele de mare criza.
Bazandu-se pe calitatile autoturismelor pe care le au sub control ambii conducatori isi disputa pozitia in clasamentul iluzoriu al deplasarii si nu cedeaza. Pana ce unul dintre ei, sau amandoi, intra in coliziunea mortala despre care am amintit.
Sursa: Amos News
Copilul tau este gata de
Evaluarea Nationala?

Descarca GRATUIT
"Teste Rezolvate pentru Evaluarea Nationala "