Acest site foloseste cookie-uri. Apasati butonul alaturat pentru o navigare cat mai usoara.
Daca folositi acest site, sunteti de acord cu utilizarea cookie-urilor.
X Acest site foloseste Cookies.
Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Detalii aici
Newsletter Infojuridic Stiri, Noutati, Articole, Dezbateri
Litigiile de munca: legislatie comentata si exemple practice

Citeste GRATUIT un Raport Special exclusiv "Litigiile de munca: legislatie comentata si exemple practice"

Adauga mai jos adresa de email si vei primi raportul in Inbox
E-JURIDIC.RO cauta meniuMeniu
Consultanta in afaceri | Manager

Poti fi obligat sa achiti datoriile dobandite in urma unei mosteniri?

Conform legislatiei in vigoare, in urma unei mosteniri se iau in nume propriu si credite sau alte datorii care trebuie achitate de catre mostenitor. 

Chiar si asa, creditele dobandite in urma unei mosteniri trebuie achitate doar in conditiile prevazute de Noul Cod Civil.

Mostenirea poate fi formata din active si pasive, astfel ca cei care primesc in urma decesului unei persoane intreg patrimoniul acesteia, ei vor fi responsabili si pentru credite sau datorii (pasive). Aceasta precizare este stipulata in Noul Cod Civil.

Pe scurt, daca persoana decedata are un credit, mostenitorul preia datoria, insa il va achita doar sub anumite masuri specifice. Noul Cod Civil contine cateva prevederi care inlocuiesc vechea legislatie.

Astfel, Noul Cod Civil stabileste ca mostenitorii legali si legatarii universali sau cu titlu universal raspund pentru datoriile si sarcinile mostenirii numai cu bunurile din patrimoniul succesoral, proportional cu cota fiecaruia.

Cu alte cuvinte, daca o persoana mosteneste doar datorii, nu si bunuri, aceasta nu este obligata sa le plateasca din banii sai. Prevederea se aplica si in cazul mostenerii unui credit, intrucat imprumutul apartinea de categoria 'pasiv'. Noul Cod Civil arata ca "mostenitorii raspund pentru plata datoriilor mostenirii doar cu bunurile din patrimoniul succesoral". Conform acestei prevederi, mostenitorul va putea acoperi datoriile doar daca are posibilitatea sa faca asta din bunurile/sumele pe care le-a mostenit, si nu din banii proprii.

De retinut, o persoana poate sa refuze o mostenire care i se cuvine. Art.1.106 din Noul Cod Civil prevede ca nimeni nu poate fi obligat sa accepte o transmitere de active si pasive care nu i se cuvine. Practic, banca nu va putea obliga mostenitorul sa accepte patrimoniul. 

Diurna legala in Romania si in strainatate
Diurna legala in Romania si in strainatate

Vezi detalii

Manual de Politici contabile pentru ONG
Manual de Politici contabile pentru ONG

Vezi detalii

Protectia Datelor cu Caracter Personal
Protectia Datelor cu Caracter Personal

Vezi detalii

Pentru mostenitor, cea mai buna cale prin care poate renunta la datoriile din mostenire este sa renunte cu totul ea. Noul Cod Civil prevede ca printr-o declaratie de renuntare incheiata in forma autentica la notar se poate realiza renuntarea la mostenire. Informarea tertilor privind declaratia de renuntare la mostenire se va realiza pe cheltuiala celui care o face, in registrul national notarial.

Chiar si asa, este important de stiut ca persoana care a renuntat la mostenire poate sa anuleze decizia, daca transferul de patrimoniu nu a fost deja acceptat de alti posibili mostenitori.

de

Data aparitiei: 17 Aprilie 2018
Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!
Votati articolul "Poti fi obligat sa achiti datoriile dobandite in urma unei mosteniri?":
Rating:

Nota: 5 din 5 din 1 voturi


Newsletter Infojuridic Stiri, Noutati, Articole, Dezbateri
Litigiile de munca: legislatie comentata si exemple practice

Citeste GRATUIT un Raport Special exclusiv "Litigiile de munca: legislatie comentata si exemple practice"

Adauga mai jos adresa de email si vei primi raportul in Inbox

ClubJuridic.ro - intrebarea zilei

Dezmembrare

Intrebare: Buna ziua, Soacra mea are o proprietate, casa si alte constructii in curte. In cadastru ele figureaza C1, C2, C3. Ea ar vrea sa faca acte pe C1 si C3 sotului meu, iar pe C2 unui alt baiat. In acest caz aceste case, constructii trebuie sa fie dezmembrate printr-un act cadastral? Un notar zice ceva, altul altceva si nu stim cum sa procedam. daca trebuie dezmembrate la ce Birou de Cadastru trebuie sa mergem, proprietatea fiind intr-un sat langa Targoviste? Putem face asta la Biroul de Cadastru Bucuresti? Multumesc anticipat.

Raspuns: Imobilul fiind situat intr-un sat de langa Targoviste este de competenta Oficiului judetean de cadas... [citeste tot raspunsul aici...]

Atentie, Juristi!
Litigiile de munca: legislatie comentata si exemple practice

Conflictele de munca pot fi solutionate!

Cititi intreaga legislatie cu privire la neintelegerile si conflictele de munca!

Descarcati GRATUIT Raportul Special "Litigiile de munca: legislatie comentata si exemple practice"


Da, vreau sa primesc newsletterul zilnic cu stiri, noutati, articole, dezbateri pe teme juridice