Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Newsletter Infojuridic Stiri, Noutati, Articole, Dezbateri
Litigiile de munca: legislatie comentata si exemple practice

Citeste GRATUIT un Raport Special exclusiv "Litigiile de munca: legislatie comentata si exemple practice"

Adauga mai jos adresa de email si vei primi raportul in Inbox
E-JURIDIC.RO cauta meniuMeniu
Consultanta in afaceri | Manager

Ati oferit cadouri in bani cu ocazia zilei de 8 martie?

Sunt numerosi angajatori care au ales sa ofere salariatelor cadouri in bani, de 150 de lei, cu ocazia zilei de 8 martie.

Aceste cadouri in bani se impoziteaza?

" Cadourile, inclusiv tichetele cadou, oferite de angajatori salariatilor, cat si cele oferite in beneficiul copiilor minori ai acestora, cu ocazia Pastelui, zilei de 1 iunie, Craciunului si a sarbatorilor similare ale altor culte religioase, precum si cadourile, inclusiv tichetele cadou, oferite salariatelor cu ocazia zilei de 8 martie sunt neimpozabile si nu intra in baza de calcul al impozitului pe venit, in masura in care valoarea acestora pentru fiecare persoana in parte, cu fiecare ocazie din cele de mai sus, nu depaseste 150 lei.", precizeaza Consilier Juridic Gabriela Dita, pentru PortalCodulFiscal.ro.

Conform Consilierului Juridic Gabriela Dita, asa cum prevad si Normele metodologice de aplicare a art. 76 din Codul fiscal, limita de 150 lei se aplica separat pentru cadourile, inclusiv tichetele cadou, acordate pentru fiecare ocazie din cele prevazute, pentru fiecare angajat si pentru fiecare copil minor al angajatului, chiar si in cazul in care parintii lucreaza la acelasi angajator. Partea care depaseste limita de 150 lei reprezinta venit impozabil din salarii.

Protectia Datelor cu Caracter Personal
Protectia Datelor cu Caracter Personal

Vezi detalii

Proceduri contabile pentru ONG
Proceduri contabile pentru ONG

Vezi detalii

Diurna legala in Romania si in strainatate
Diurna legala in Romania si in strainatate

Vezi detalii

"In concluzie, cadourile in bani in valoare de 150 lei acordate salariatelor cu ocazia zilei de 8 martie nu se impoziteaza, nu se cuprind in baza lunara de calcul al contributiilor sociale si reprezinta cheltuieli deductibile limitat la calculul impozitului pe profit.", precizeaza pentru PortalCodulFiscal.ro, Consilier Juridic Gabriela Dita.

 

de
Data aparitiei: 15 Martie 2016
Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!
Votati articolul "Ati oferit cadouri in bani cu ocazia zilei de 8 martie?":
Rating:

Nota: 5 din 5 din 1 voturi


Newsletter Infojuridic Stiri, Noutati, Articole, Dezbateri
Litigiile de munca: legislatie comentata si exemple practice

Citeste GRATUIT un Raport Special exclusiv "Litigiile de munca: legislatie comentata si exemple practice"

Adauga mai jos adresa de email si vei primi raportul in Inbox

    Poate sunteti interesat si de:

    ClubJuridic.ro - intrebarea zilei

    Casa cu chitanta de mana

    Intrebare: Buna ziua, ajutati-ma, va rog, in urmatoarea problema: in 2001 am cumparat 2 camere dintr-o casa cu 4 camere, plus terenul de gradina al casei. Eu am platit 30 milioame ptr cele 2 doua camere, iar terenul de gradina l-a platit sora mea cu 5 milioane, vanzarea s-a produs intre mine, proprietar si 4 martori printr-o chitanta de mana si acest proprietar de la care eu si sora mea am cumparat, tot prin chitanta de mana a cumparat la vremea tineretii de la primi proprietari ai constructiei. Am locuit in acele doua camere 3 luni, dupa care am inchis si am plecat in Germania, unde sunt si in momentul de fata. Sora mea si-a construit casa pe acel teren si locuieste acolo, iar casa mea, cele doua camere le-a vandut unor oameni, tot cu o chitanta de mana, mintind ca e casa ei si oamenii din casa mea au aflat adevarul, dar ca sa plece din casa mea imi cer 10,000 mii de euro acuzandu-ma ca aveam datorii. Am apelat la o avocata sa mi rezolve situatia dar aceasta avocata imi cere titlu de proprietatea si chitante de impozit, ori sa ma duc la primaria de unde apartine casa sa le cer. Eu sunt in Germania, cum sa fac rost de aceste acte ? Nu ar trebui avocata respectiva sa se ocupe de tot ce trebuie ? Sau cum se procedeaza? va rog ajutati-ma cu un raspuns. De 12 ani de zile casa mea din Romania o foloseste niste straini, iar sora mea spune ca nu i-a vandut, ci soacra ei cu respectiv sotul surorii mele. Soacra surorii a murit, oamenii de la care eu am cumparat au murit, mostenitori nu cunosc, am doar chitanta de mana , ce e de facut ? Multumesc.

    Raspuns: Bineinteles ca este o problema cu titlul de proprietate, chitanta de mana valoreaza doar un antecont... [citeste tot raspunsul aici...]

    Atentie, Juristi!
    Litigiile de munca: legislatie comentata si exemple practice

    Conflictele de munca pot fi solutionate!

    Cititi intreaga legislatie cu privire la neintelegerile si conflictele de munca!

    Descarcati GRATUIT Raportul Special "Litigiile de munca: legislatie comentata si exemple practice"


    Da, vreau sa primesc newsletterul zilnic cu stiri, noutati, articole, dezbateri pe teme juridice