Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Newsletter Infojuridic Stiri, Noutati, Articole, Dezbateri
5 modele de Contracte, Cereri si Notificari modificate conform GDPR

Citeste GRATUIT un Raport Special exclusiv "5 modele de Contracte, Cereri si Notificari modificate conform GDPR"

Adauga mai jos adresa de email si vei primi raportul in Inbox
Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016
E-JURIDIC.RO cauta meniuMeniu
Consultanta in afaceri | Manager

Medierea este obligatorie sau nu?



Medierea, reglementata prin Legea nr. 192/2006 modificata, se bazeaza pe cooperarea partilor si utilizarea, de catre mediator, a unor metode si tehnici specifice, bazate pe comunicare si negociere. Noul Cod de procedura civila contine o singura norma de trimitere la legea medierii, aratand in art. 21 ca judecatorul va recomanda partilor solutionarea amiabila a litigiului prin mediere, potrivit legii speciale.

Cu alte cuvinte, procedura nu este obligatorie, ca in alte tari, ci reprezinta o modalitate facultativa de solutionare a conflictelor pe cale amiabila, cu ajutorul unei terte persoane specializate in calitate de mediator.

Sa ne lamurim asupra acestui aspect, neclar pentru unii datorita modificarilor legislative din jurul datei de 1 februarie.

Exclusiv - beneficiati acum de Oferta Speciala de mai jos:
CD Codul Muncii republicat si actualizat la zi


Atentie Codul muncii a fost modificat  Direct prin Legea 88 2018 Legea 64 2018 si OUG 53 2017 si indirect prin anumite decizii ale CCR ICCJ si RIL   Care sunt aceste modificari  Aflati-le din lucrarea "CD Codul muncii - republicat si actualizat la zi" cu respectivele modificari scoase in evidenta pentru a...

Oferta Speciala
valabila 48h

Potrivit art. 60^1 din Legea medierii, in litigiile ce pot face obiect al medierii sau al altei forme alternative de solutionare a conflictelor, partile si/sau partea interesata, dupa caz, sunt tinute sa faca dovada ca au participat la sedinta de informare cu privire la avantajele medierii, printre altele in litigiile civile a caror valoare este sub 50.000 lei. Chiar si dintre acestea, exceptie fac:

* litigiile in care s-a pronuntat o hotarare executorie de deschidere a procedurii de insolventa,
* actiunile referitoare la registrul comertului
* cazurile in care partile aleg sa recurga la procedura ordonantei de plata sau la procedura cu privire la cererile de valoare redusa prevazute de Noul Cod de procedura civila.

Asadar, in stadiul actual al legislatiei medierea ar fi obligatorie numai pentru litigiile civile (aici intra si cele comerciale, conform Noului Cod civil) cu valoare mai mica de 50.000 lei.

Pentru litigiile al caror obiect este mai mare de 50.000 lei, medierea nu este obligatorie in actualul stadiu al legislatiei.

Chiar si pentru litigile cu obiect mai mic de 50.000 de euro se pune intrebarea ce se intampla daca partile nu trec mai intai pe la mediator.  Legea medierii prevedea in decembrie si la inceputul lui ianuarie ca instanta va respinge cererea de chemare in judecata in caz de neindeplinire de catre reclamant a obligatiei de a participa la sedinta de informare privind medierea, anterior introducerii cererii de chemare in judecata, sau dupa declansarea procesului pana la termenul dat de instanta in acest scop.

Aceasta era valabil la sfarsitul lui decembrie si pana aproape de sfarsitul lui ianuarie.

In 31 ianuarie OUG nr. 4/2013 modifica de urgenta prevederea si arata in art. VI ca sanctiunea respingerii cererii se aplica numai incepand cu 1 august 2013.

Legiuitorul a uitat sa dea acelasi termen si pentru art. 60^1 din Legea medierii, mai sus mentionat, asa incat pentru litigiile sub 50.000 lei este obligatorie trecerea pe la mediator (art. 60^1 din Legea medierii) dar, daca nu se trece, cererea de chemare in judecata nu poate fi respinsa.

Daca o parte in conflict a acceptat, potrivit legii, sa se prezinte la sedinta de informare cu privire la avantajele medierii si nu o face la data fixata, poate primi amenda de la 100 la 1.000 lei, potrivit Noului Cod de procedura civila (art. 187 alin. (1) pct. 1. lit. f)). Dar numai daca a acceptat.

In stadiul actual al legislatiei medierea nu este obligatorie (sau, cel putin, neefectuarea ei nu poate fi sanctionata). Este o cale alternativa de a rezolva litigiile si de a recupera sumele restante de la rau-platnici, dar, deocamdata, NUMAI daca si acestia sunt de acord sa mearga pe “scurtatura”.


Horatiu Sasu
Consultant in afaceri

de
Jurist si economist, consultant in afaceri

Data aparitiei: 06 Februarie 2013
Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!
Votati articolul "Medierea este obligatorie sau nu?":
Rating:

Nota: 5 din 5 din 1 voturi


Newsletter Infojuridic Stiri, Noutati, Articole, Dezbateri
5 modele de Contracte, Cereri si Notificari modificate conform GDPR

Citeste GRATUIT un Raport Special exclusiv "5 modele de Contracte, Cereri si Notificari modificate conform GDPR"

Adauga mai jos adresa de email si vei primi raportul in Inbox
Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016

ClubJuridic.ro - intrebarea zilei

Partaj pentru creante

Intrebare: In ce conditii pot sa intentez actiune de partaj pentru creante,daca sunt in divort si sotul meu a facut in acest timp un contract de donatie pe imobil,teren si anexe,cu clauze de intretinere(pastrindu-si uzufructul viager pe timpul vietii),fiicei sale din prima casatorie?Cum pot sa recuperez valoarea creantelor,atata timp cit sotul nu vrea sa ma despagubeasca,iar proprietar acum este fiica sa?

Raspuns: Doamna Preda, partajul il faceti cu sotul dumneavoastra. Asa cum v-am precizat in raspunsul anterior... [citeste tot raspunsul aici...]

Atentie, Juristi!
5 modele de Contracte, Cereri si Notificari modificate conform GDPR

Legea GDPR a modificat Contractele, Cererile sau Notificarile obligatorii

Va oferim Modele de Documente conform GDPR + Clauze speciale

Descarcati GRATUIT Raportul Special "5 modele de Contracte, Cereri si Notificari modificate conform GDPR"


Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016