Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Newsletter Infojuridic Stiri, Noutati, Articole, Dezbateri
5 modele de Contracte, Cereri si Notificari modificate conform GDPR

Citeste GRATUIT un Raport Special exclusiv "5 modele de Contracte, Cereri si Notificari modificate conform GDPR"

Adauga mai jos adresa de email si vei primi raportul in Inbox
Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016
E-JURIDIC.RO cauta meniuMeniu
Consultanta in afaceri | Manager

Poate o PFA sa primeasca indemnizatie de delegare deplasare in relatia sa cu o persoana juridica?

 

Indemnizatia de delegare este un drept cuvenit persoanelor fizice care au calitatea de salariat, pe perioada exercitarii temporare din dispozitia angajatorului a unor lucrari sau sarcini corespunzatoare atributiilor de serviciu in afara locului de munca al salariatului. Acest drept se acorda in temeiul art. 41 - 48 din Codul muncii, salariatul avand dreptul la plata cheltuielilor de transport si cazare, precum si la o indemnizatie de delegare, in conditiile prevazute de lege sau de contractul colectiv de munca aplicabil.

Deductibilitatea cheltuielilor cu indemnizatia platita pe perioada delegarii si detasarii in alta localitate, in tara si in strainatate, in interesul serviciului, in limita a de 2,5 ori nivelul legal stabilit pentru institutiile publice, prevazuta de art. 48 alin. (5) lit. c) din Codul fiscal, vizeaza, asadar, salariatii contribuabililor care realizeaza venituri din activitati independente, determinand venitul net supus impozitarii pe baza contabilitatii in partida simpla.

Exclusiv - beneficiati acum de Oferta Speciala de mai jos:
Consilier Taxe si Impozite pentru Contabili 12 actualizari


Rezolvati rapid si perfect legal orice problema generata de noile reglementari ce modifica in Codul fiscal 4 argumente solide pentru a va abona la Consilier – Taxe si Impozite pentru Contabili 1 Evitati garantat orice greseala fiscala din contabilitate 2 Va rezolvati rapid toate problemele de fiscalitate 3 Salvati sume importante din...

Oferta Speciala
valabila 48h

Asadar, o persoana fizica autorizata nu poate primi indemnizatie de delegare in desfasurarea activitatii sale independente, pentru deplasarile in interesul afacerii intr-o alta localitate, dar are dreptul la deducerea cheltuielilor de deplasare efectuate, precum cazarea si transportul, astfel cum se prevede la pct. 38 liniuta a 19-a din Normele metodologice pentru aplicarea art. 48 din Codul fiscal.

In masura in care deplasarea intr-o alta localitate vizeaza participarea la congrese si alte intruniri cu caracter profesional, cheltuielile ocazionate de aceasta deplasare sunt si acestea deductibile potrivit pct. 38 din Normele metodologice pentru aplicarea art. 48 din Codul fiscal.

Data aparitiei: 30 Septembrie 2010
Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!
Votati articolul "Poate o PFA sa primeasca indemnizatie de delegare deplasare in relatia sa cu o persoana juridica?":
Rating:

Nota: 5 din 5 din 1 voturi


Newsletter Infojuridic Stiri, Noutati, Articole, Dezbateri
5 modele de Contracte, Cereri si Notificari modificate conform GDPR

Citeste GRATUIT un Raport Special exclusiv "5 modele de Contracte, Cereri si Notificari modificate conform GDPR"

Adauga mai jos adresa de email si vei primi raportul in Inbox
Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016

ClubJuridic.ro - intrebarea zilei

Mostenire

Intrebare: Am 35 ani, si am crescut intr-o casa de copii...pana la aceasta varsta nu am stiiut cine este tatal meu...am aflat (desi sunt inca nesigur)..am aflat ca are un sigur fiu si are o vila si un apartament! intrebarea mea este daca am drept de mostenire? tinand cont ca in c.i. figurez cu = no name = mai mult el nu stie inca de existenta mea! Ce as putea sa fac , ca sa fiu inclus in mostenirea sa....mai mult daca el este decedat....as avea o sansa sa atac actul de mostenire din p.d.vd.juridic??? multumesc!

Raspuns: Multumesc pentru raspuns si doresc sa va mai inreb, anume: 1 - Daca presupusul tata traieste, po... [citeste tot raspunsul aici...]

Atentie, Juristi!
5 modele de Contracte, Cereri si Notificari modificate conform GDPR

Legea GDPR a modificat Contractele, Cererile sau Notificarile obligatorii

Va oferim Modele de Documente conform GDPR + Clauze speciale

Descarcati GRATUIT Raportul Special "5 modele de Contracte, Cereri si Notificari modificate conform GDPR"


Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016