Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Newsletter Infojuridic Stiri, Noutati, Articole, Dezbateri
5 modele de Contracte, Cereri si Notificari modificate conform GDPR

Citeste GRATUIT un Raport Special exclusiv "5 modele de Contracte, Cereri si Notificari modificate conform GDPR"

Adauga mai jos adresa de email si vei primi raportul in Inbox
Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016
E-JURIDIC.RO cauta meniuMeniu
Consultanta in afaceri | Manager

Tichete de masa. Care este termenul de prescriptie?

Vom afla in randurile urmatoare daca tichete de masa reprezinta element constitutiv al venitului salarial.  De asemenea, vom afla si care este termenul de prescriptie a acestora.

 

Termenul de prescriptie al tichetelor de masa

 

Iata raspunsul specialistului!

 

Conform art. 268 alin. (1) din Codul muncii, cererile in vederea solutionarii unui conflict de munca pot fi formulate:

a) in termen de 30 de zile calendaristice de la data in care a fost comunicata decizia unilaterala a angajatorului referitoare la incheierea, executarea, modificarea, suspendarea sau incetarea contractului individual de munca;

Exclusiv - beneficiati acum de Oferta Speciala de mai jos:
Taxe si Impozite Actual Noutati legislative si studii de caz


Atuul publicatiei Ofera informatie  RELEVANTA si 100 NECESARA   Publicatia Taxe si Impozite Actual este gandita pentru oamenii care isi doresc sa se informeze cu efort minim Din acest motiv in editiile sale ea ofera doar acele noutati comentarii studii de caz si exemple practice care conteaza cu adevarat si care te ajuta sa...

Oferta Speciala
valabila 48h

b) in termen de 30 de zile calendaristice de la data in care s-a comunicat decizia de sanctionare disciplinara;

c) in termen de 3 ani de la data nasterii dreptului la actiune, in situatia in care obiectul conflictului individual de munca consta in plata unor drepturi salariale neacordate sau a unor despagubiri catre salariat, precum si in cazul raspunderii patrimoniale a salariatilor fata de angajator;

d) pe toata durata existentei contractului, in cazul in care se solicita constatarea nulitatii unui contract individual sau colectiv de munca ori a unor clauze ale acestuia;

e) in termen de 6 luni de la data naşterii dreptului la actiune, in cazul neexecutarii contractului colectiv de munca ori a unor clauze ale acestuia.

La alin. (2) al art. 268 este prevazut ca in toate situatiile, altele decât cele prevazute la alin. (1), termenul este de 3 ani de la data nasterii dreptului.


In concluzie, termenul de prescriptive a tichetelor de masa neridicate este de 3 ani de la data nasterii dreptului.

 


Raspuns oferit pe portalcodulmuncii.ro de Gabriela Dita – consilier juridic.

de
Data aparitiei: 10 Aprilie 2018
Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!
Votati articolul "Tichete de masa. Care este termenul de prescriptie?":
Rating:

Nota: 5 din 5 din 1 voturi


Newsletter Infojuridic Stiri, Noutati, Articole, Dezbateri
5 modele de Contracte, Cereri si Notificari modificate conform GDPR

Citeste GRATUIT un Raport Special exclusiv "5 modele de Contracte, Cereri si Notificari modificate conform GDPR"

Adauga mai jos adresa de email si vei primi raportul in Inbox
Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016

ClubJuridic.ro - intrebarea zilei

Contractul de intretinere poate fi atacat de un mostenitor testamentar?

Intrebare: Revin cu unele precizari la intrebarea pe care v-am adresat-o acum cateva zile. Am luat in intretinere o batrana, avem un contract de intretinere din 2003. Recent a decedat. In anul 2007 a facut si un testament sotului meu. În anul 2010 ne intenteaza proces pentru anulare contract dar nu achita taxa de timbru. Procesul nu mai are loc. In acelasi an a facut un testament unui nepot, dar a continuat sa fie intretinuta de sotul meu si de mine. Noi am aflat de testament la deschiderea succesiunii. In ce masura acel nepot are castig de cauza in instanta, daca noi suntem proprietari ai terenului si ai casei in CF. Terenul era al statului roman initial si in anul 2006 a intrat in posesia noastra prin Ordinul prefectului, dansa neavand niciodata titlu de proprietate pe acest teren aferent casei. Se poate sa fim actionati in instanta de acest nepot care nu a vizitat-o in 11 ani decat de 3 ori? Deci batrana nu avea alte proprietati imobile in afara de proprietatea pe care noi am primit-o prin contract in anul 2003. Exista o asemenea lege in Romania, ca dupa 11 ani in care acea femeie ne-a hartuit, in timp ce noi ii achitam facturile si primea bani lunar sa fim actionati in instanta de cineva care nu a ajutat-o cu nimic? Si in cazul in care suntem actionati pot sa solicit daune morale nepotului pentru hartuire si acuzatii nefondate? Probele video si foto sunt luate in considerare in instanta? Va rog un raspuns. Multumesc

Raspuns: Nu poate fi desfiintat contractul de intretinere in conditiile pe care mi le-ati descris. Nu a fost ... [citeste tot raspunsul aici...]

Atentie, Juristi!
5 modele de Contracte, Cereri si Notificari modificate conform GDPR

Legea GDPR a modificat Contractele, Cererile sau Notificarile obligatorii

Va oferim Modele de Documente conform GDPR + Clauze speciale

Descarcati GRATUIT Raportul Special "5 modele de Contracte, Cereri si Notificari modificate conform GDPR"


Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016