Newsletter Infojuridic Stiri, Noutati, Articole, Dezbateri
7 modele de Contracte Civile si Acte Comerciale - conforme cu Noul Cod civil si GDPR

Citeste GRATUIT un Raport Special exclusiv "7 modele de Contracte Civile si Acte Comerciale - conforme cu Noul Cod civil si GDPR"

Adauga mai jos adresa de email si vei primi raportul in Inbox
Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016
E-JURIDIC.RO cauta meniuMeniu
Consultanta in afaceri | Manager
Copierea de continut din prezentul site este supusa regulilor precizate in Termeni si conditii! Click aici.
Prin utilizarea siteului sunteti de acord, in mod implicit cu Termenii si conditiile! Orice abatere de la acestea constituie incalcarea dreptului nostru de autor si va angajeaza raspunderea!
X

Veniturile din prestarile de servicii

Un srl cu cifra de afaceri sub 65.000 de euro, care are cod CAEN 7022, servicii de consultanta si management, dar a obtinut in anul 2012 numai venituri din prestari de servicii, inteleg din ordonanta 8 din 2013 ca nu este obligat sa devina microintreprindere, dar daca isi doreste acest lucru ar putea depune acesta optiune? Ce proceduri sunt de indeplinit?

Raspuns:
Potrivit art. 112 indice 2 alin. 6 lit. c) din Codul fiscal se precizeaza ca nu pot opta pentru sistemul de impunere reglementat de prezentul titlu persoanele juridice romane care desfasoara activitati in domeniile jocurilor de noroc, consultantei si managementului.

Analiza conditiilor ce trebuie respectate pentru a datora impozit pe veniturile microintreprinderilor trebuie sa aiba in vedere natura serviciilor prestate si nu incadrarea generica a activitatii in Clasificarea activitatilor din economia nationala (CAEN). Se va tine cont ce proceduri sunt preglementate pentru fiecare cod in parte.

Se poate constata ca nu obiectul de activitate fie el si principal inscris in actul constitutiv al societatii este cel care creeaza incompatibilitatea cu regimul de impozitare pe veniturile microintreprinderii ci activitatile efectiv desfasurate. Ca distinctie dintre activitatile de management si consultanta si cele de servicii este de subliniat finalitatea activitatii. Daca in prima categorie finalitatea acestora consta intr-o activitate plasata mai aproape de creatia intelectuala, in care sunt formulate recomandari, dirijari conduitei ale beneficiarului serviciului in categoria serviciilor de inginerie intra operatiunile tehnice, fizice, care exclud prima componenta.

Analiza activitatilor desfasurate se va realiza de o maniera concreta, pentru fiecare contract incheiat, in scopul aplicarii impozitului pe veniturile microintreprinderilor, in cadrul acestora ar trebui subliniat natura de serviciu a activitatii prestate si nu pe cea de consultanta. Avand in vedere formularea generala utilizata ”activitati in domeniile consultantei si managementului” fara o alta detaliere inclusiv in cuprinsul normelor metodologice este necesara justificarea de o maniera punctuala a naturii activitatii desfasurate.
In concluzie, daca din analiza punctuala a veniturilor realizate, rezulta ca acestea nu sunt de natura consultantei ci a serviciilor, societatea, chiar daca indeplineste conditia cu privire la venituri, este obligata sa opteze pentru sistemul de impunere propriu microintreprinderilor, incepand cu 1 februarie 2013.
Data aparitiei: 08 Martie 2013
Autor: Irina Coma
Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite prin WhatsApp si Email!
Votati articolul "Veniturile din prestarile de servicii":
Rating:

Nota: 5 din 5 din 1 voturi


©2021 RENTROP & STRATON
Toate drepturile rezervate.
SATI
Atentie, Juristi!
7 modele de Contracte Civile si Acte Comerciale - conforme cu Noul Cod civil si GDPR

MODIFICARILE din Contractele Civile si Actele Comerciale se aplica deja!

Folositi NOILE Modele de Documente pentru 2021

Descarcati GRATUIT Raportul Special "7 modele de Contracte Civile si Acte Comerciale - conforme cu Noul Cod civil si GDPR"


Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016