Newsletter Infojuridic Stiri, Noutati, Articole, Dezbateri
7 Modele de Contracte - actualizate conform GDPR

Citeste GRATUIT un Raport Special exclusiv "7 Modele de Contracte - actualizate conform GDPR"

Adauga mai jos adresa de email si vei primi raportul in Inbox
Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016
E-JURIDIC.RO cauta meniuMeniu
Consultanta in afaceri | Manager
Copierea de continut din prezentul site este supusa regulilor precizate in Termeni si conditii! Click aici.
Prin utilizarea siteului sunteti de acord, in mod implicit cu Termenii si conditiile! Orice abatere de la acestea constituie incalcarea dreptului nostru de autor si va angajeaza raspunderea!
X

Consultanta si management: Impozite

O societate comerciala realizeaza peste 50% din venituri din inchirieri; ca activitati secundare are mentionat si codul CAEN 7022 activitati de consultanta pentru afaceri si management si factureaza pentru aceasta activitate aproximativ 20% din venituri.

Ce fel de impozit este obligata sa plateasca: impozit pe profit sau impozit pe veniturile microintreprinderilor?

Raspuns: Incepand cu anul 2010 de cand a fost reglementata noua forma a impozitului pe venitul datorat de microintreprinderi, conform titlului al VI^1 din Codul fiscal, s-a renuntat la procentul de 50% venituri din activitati de consultanta si management, iar societatea ce a realizat astfel de venituri nu a putut sa fie microintreprindere.
 
Astfel, in opinia noastra nu pot sa fie impozitate ca microintreprindere, cu impozit pe venit de 3%, societatile ce obtin venitituri din consultanta si management, indiferent de ponderea veniturilor in total venituri. Aceste societati sunt supuse impozitului pe profit.
 
Prin urmare la analiza exceptiei stabilite de art. 112^2 alin. (6) din Codul fiscal, trebuie sa tineti cont chiar de definita microintreprinderii, conform art. 112^1 din Codul fiscal, ce stabileste ca nu poate fi microintreprindere societatea ce obtine venituri din consultanta si management.
 
In acest context, daca la data de 31 decembrie 2012 societatea dvs este platitoare de impozit pe profit, nu va incadrati la prevederea de la pct. 38 din OG 8/2013, pentru modificarea formei de impozitare si nu veti modifica vectorul fiscal, societatea ramanand in continuare platitoare de impozit pe profit.

Sfaturi de la Experti - Intrebari si Raspunsuri



Data aparitiei: 21 Martie 2013
Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite prin WhatsApp si Email!
Urmareste-ne pe Google News
Votati articolul "Consultanta si management: Impozite":
Rating:

Nota: 5 din 5 din 1 voturi


©2022 RENTROP & STRATON
Toate drepturile rezervate.
SATI
Atentie, Juristi!
7 Modele de Contracte - actualizate conform GDPR

MODIFICARILE din Contractele Civile si Actele Comerciale se aplica deja!

Folositi NOILE Modele de Documente pentru 2022

Descarcati GRATUIT Raportul Special "7 Modele de Contracte - actualizate conform GDPR"


Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016