Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Newsletter Infojuridic Stiri, Noutati, Articole, Dezbateri
5 modele de Contracte, Cereri si Notificari modificate conform GDPR

Citeste GRATUIT un Raport Special exclusiv "5 modele de Contracte, Cereri si Notificari modificate conform GDPR"

Adauga mai jos adresa de email si vei primi raportul in Inbox
Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016
E-JURIDIC.RO cauta meniuMeniu
Consultanta in afaceri | Manager

Cum se retin sumele pentru zilele de CO necuvenite?

Analizam in randurile urmatoare situatia unui salariat care a beneficiat de concediul de odihna integral, la inceputul anului. Ulterior, angajatul a beneficiat de concediu fara plata (60 zile) pentru rezolvarea unor probleme personale.

Ni se adreseaza o intrebare importante, in lumina modificarilor aduse de Legea nr. 12: Angajatorul are obligatia din punct de vedere legal, sa retina sumele acordate pentru zilele de CO necuvenit? Daca da, in ce mod se face reglarea acestora?

Raspunsul expertului:
Art. 256 alin. (1) din Codul muncii prevede ca salariatul care a incasat de la angajator o suma nedatorata este obligat sa o restituie.

Avand in vedere faptul ca intre parti contractul de munca a incetat, iar salariatul a efectuat zile de concediu peste numarul de zile la care ar fi avut dreptul in raport cu perioada lucrata devine incident art. 256 alin. (1) din Codul muncii, republicat, salariatul avand obligatia restituirii indemnizatiei de concediu de odihna incasata necuvenit pentru zilele ce exced dreptului sau.

Exclusiv - beneficiati acum de Oferta Speciala de mai jos:
Telemunca Avantaje Dezavantaje Optimizare cost


Nou A aparut Legea 81 2018 privind TELEMUNCA  Sunteti pasibil de amenzi intre 2 000 si 10 000 de lei V-am pregatit un material de exceptie care va explica in detaliu ce obligatii aveti ca angajator care sunt capcanele fiecarui articol din noua lege cum puteti evita din start amenzi dure In mod sigur si dvs veti fi afectat de...

Oferta Speciala
valabila 48h



Atentie la aceste informatii imporante: caracterul necuvenit al sumelor rezulta din neefectuarea zilelor de munca corespunzatoare concediului de odihna.

Asa cum arata prevederile art. 169 alin. (1) din Codul muncii, republicat, nicio retinere din salariu nu poate fi operata, in afara cazurilor si conditiilor prevazute de lege.

Alin. (2) din acelasi articol stabileste ca retinerile cu titlu de daune cauzate angajatorului nu pot fi efectuate decat daca datoria salariatului este scadenta, lichida si exigibila si a fost constatata ca atare printr-o hotarare judecatoreasca definitiva si irevocabila.

In concluzie, analizand toate aceste informatii, suma de bani datorata de fostul angajat poate fi acoperita de buna voie de catre acesta prin achitarea sumei, dar nu poate fi recuperata prin retineri din salariu in absenta unei hotarari judecatoresti.

Daca nu au incetat raporturile de munca, angajatorul are posibilitatea sa compenseze zilele de concediu de odihna efectuate in avans.

Autor: Gabriela Dita
Gabriela Dita
de
Consilier Juridic

Data aparitiei: 20 Februarie 2015
Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite prin WhatsApp si Email!
Votati articolul "Cum se retin sumele pentru zilele de CO necuvenite?":
Rating:

Nota: 4.17 din 5 din 3 voturi


Newsletter Infojuridic Stiri, Noutati, Articole, Dezbateri
5 modele de Contracte, Cereri si Notificari modificate conform GDPR

Citeste GRATUIT un Raport Special exclusiv "5 modele de Contracte, Cereri si Notificari modificate conform GDPR"

Adauga mai jos adresa de email si vei primi raportul in Inbox
Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016

ClubJuridic.ro - intrebarea zilei

Suprafata boxei e mai mica in realitate decat in CF

Intrebare: Buna ziua! Am achizitionat recent un apartament de 100 mp si o boxa de 32 mp, cu toate documentele juridice si cadastrale aferente. Am CF-ul cu suprafetele de mai sus si reveleul apartamentului si al boxei, precum si schita de despartire a boxelor realizata in urma cu 20 de ani, unde boxa aferenta apartamentului pe care-l detin, era in locul unde este si astazi. Problemele incep de la suprafata acesteia, care in realitatea are doar 16 mp, iar conform reveleului si cf-ului ar trebui sa aiba 27 si forma de pe reveleu e alta. Insa pe schita de despartire din 1993, cand fosta proprietara si-a cumparat apartamentul, i s-a alocat aceasta boxa, insa nu stiu de ce este schita alteia cu spatiu dublu. Schita corespunde insa unei boxe care s-a vandut si are CF propriu. Nu ar fi nici o problema, eu fiind multumit cu spatiul detinut, insa un vecin care a locuit aici de 23 de ani a cumparat recent alt apartament si i se prevede in CF o boxa de 16 mp. El insa nu a detinut vreo boxa in cei 23 de ani cat a fost chirias la stat, iar pe schita de dezlipire a boxelor din 1993 i se prevede o alta boxa, care in realitatea are 12,5 mp si care a fost vanduta deja si are CF propriu. El afirma ca va chema expert sa masoare toate boxele si unde acesta va gasi una de 16 mp, identica cu ce are scris in CF, va considera ca e a lui. El nu are vreo schita a boxei. Poate face acest lucru, sa ma trezesc cumva ca eu, sau alti vecini care avem boxe reale de 16 mp, dar in CF apar altele de 32, sa ramanem fara boxa? Mentionez ca schita de dezlipire specifica foarte clar unde e amplasata boxa fiecarui apartament.

Raspuns: Vecinul dumneavoastra poate face orice doreste, problema este sa si reuseasca. Faptul ca in CF supra... [citeste tot raspunsul aici...]

Atentie, Juristi!
5 modele de Contracte, Cereri si Notificari modificate conform GDPR

Legea GDPR a modificat Contractele, Cererile sau Notificarile obligatorii

Va oferim Modele de Documente conform GDPR + Clauze speciale

Descarcati GRATUIT Raportul Special "5 modele de Contracte, Cereri si Notificari modificate conform GDPR"


Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016