Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Newsletter Infojuridic Stiri, Noutati, Articole, Dezbateri
5 modele de Contracte, Cereri si Notificari modificate conform GDPR

Citeste GRATUIT un Raport Special exclusiv "5 modele de Contracte, Cereri si Notificari modificate conform GDPR"

Adauga mai jos adresa de email si vei primi raportul in Inbox
Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016
E-JURIDIC.RO cauta meniuMeniu
Consultanta in afaceri | Manager

ONG-ul fara activitate economica trebuie sa depuna declaratia 101?

Cum procedam in cazul in care avem un ONG care nu desfasoara activitate economica si nu are venituri impozabile?

ONG-ul respectiv are obligatia de a depune declaratia 101 daca nu este atribuit vectorului fiscal cand a depus declaratia 010 la finante?

Conform Consultantului fiscal si economist Gina Dragon, organizatiile non-profit au obligatia depunerii Declaratiei 101, anual, pana la 25 februarie inclusiv a anului urmator pentru anul expirat. Art. 41 alin. 5 din Legea 227/2015
  prezinta obligatia organizatiilor non-profit de a declara impozitul pe profit, fara a mentiona  faptul ca aceasta se depune doar pentru anumite tipuri de venituri- impozabile sau neimpozabile.

Conform specialistului, organizatia nonprofit va calcula impozitul pe profit datorat in functie de natura veniturilor obtinute.

In situatia in care organizatia nonprofit obtine numai venituri neimpozabile aceasta nu datoreaza impozit si va depune declaratia pe zero, acest lucru va confirma faptul ca organizatia nu desfasoara activitate economica. In momentul in care se obtin si venituri impozabile din activitatea economica, organizatia va declara impozitului pe profit datorat.


Raspuns oferit pentru PortalContabilitate.ro de Gina Dragon, Consultant fiscal si economist

Exclusiv - beneficiati acum de Oferta Speciala de mai jos:
Telemunca Avantaje Dezavantaje Optimizare cost


Nou A aparut Legea 81 2018 privind TELEMUNCA  Sunteti pasibil de amenzi intre 2 000 si 10 000 de lei V-am pregatit un material de exceptie care va explica in detaliu ce obligatii aveti ca angajator care sunt capcanele fiecarui articol din noua lege cum puteti evita din start amenzi dure In mod sigur si dvs veti fi afectat de...

Oferta Speciala
valabila 48h

 

 

de
Data aparitiei: 07 Martie 2016
Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!
Votati articolul "ONG-ul fara activitate economica trebuie sa depuna declaratia 101?":
Rating:

Nota: 5 din 5 din 1 voturi


Newsletter Infojuridic Stiri, Noutati, Articole, Dezbateri
5 modele de Contracte, Cereri si Notificari modificate conform GDPR

Citeste GRATUIT un Raport Special exclusiv "5 modele de Contracte, Cereri si Notificari modificate conform GDPR"

Adauga mai jos adresa de email si vei primi raportul in Inbox
Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016

ClubJuridic.ro - intrebarea zilei

Tratament particular intr-o situatie generala

Intrebare: Am mai discutat despre acest subiect solicitarea in justitie de modificare a unei Conventia de finantare ANL/BCR semnata in 2003 pentru a fi adusa la zi, adica sa tina cont de evolutia lucrarilor de construire pentru care a fost conceputa. Deoarece nu am respecat Conventia si am preluat casa in regie proprie (cu aprobarea ANL etc.) am fost notificat de ANL sa restitui subventia avansata si consumata la constructia casei. Intrebarea se refera la urmatorul aspect: desi nu sint singurul care am preluat casa in regie proprie (probabil in jur de 100 de beneficiari nu am datele exacte) sint singurul care a primit notificarea (deoarece am facut demersul pentru a pune in ordine situatia inainte de a finaliza casa, cind ar fi fost prea tirziu sa mai pot corecta situatia). In aceste conditii, faptul ca sint singurul caruia i s-a cerut restituirea subventiei furnizeaza argumente care ar putea fi folosite in apararea in proces? Daca da, care ar fi suportul juridic? Va multumesc pentru amabilitate.

Raspuns: Ciudat. E totusi o discriminare, justitia nu prevede nimic in acest sens? Poate formal-juridic asa ... [citeste tot raspunsul aici...]

Atentie, Juristi!
5 modele de Contracte, Cereri si Notificari modificate conform GDPR

Legea GDPR a modificat Contractele, Cererile sau Notificarile obligatorii

Va oferim Modele de Documente conform GDPR + Clauze speciale

Descarcati GRATUIT Raportul Special "5 modele de Contracte, Cereri si Notificari modificate conform GDPR"


Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentul UE 679/2016