Club Juridic - Tu intrebi, Specialisti raspund!

Incetarea CIM in perioada de proba


Cuvinte cheie: proceduri, Codul muncii, incetare, CIM

Am fost angajata in data de 01.03.2013, am semnat un contract de munca, in 2 exemplare, precizand ca exemplarul care trebuia sa-mi revina nu l-am mai primit.In data de 09.04.2013,mi-a fost inmanata o notificare prin care mi se aducea la cunostinta incetarea contractului individual de munca (inregistrat in REGES NR. SI DATA)in baza art. 31, alin. 3, din legea nr. 53/2003.


Intrebarea mea este, urmatoarea: Mai pot face ceva privitor la aceasta concediere, chiar daca in contract era prevazuta acea perioada de proba de 3 luni, in care oricare dintre parti poate renunta la contract in baza unei simple notificari?

Precizez ca nu am comis nici o incalcare grava sau mai putin grava a vreunui regulament, am corespuns din punct de vedere profesional functiei pe care am ocupat-o aducand in acest sens documente justificative.

Raspuns:
Incetarea contractului de munca in perioada de proba (art. 31 alin. (3) din Codul muncii
republicat), este cea mai simpla metoda de incetare a CIM, aceasta neavand nevoie de nici o motivare.

Astfel, are loc incetarea raporturilor de munca, la initiativa oricareia dintre parti, printr-o simpla notificare.

Puteti contesta aceasta decizie, insa decizia este perfect legala si nu veti avea sanse de castig.

Data aparitiei: 17 Aprilie 2013

Cat de utila va este aceasta informatie?

Noteaza folosind stelele!

Rating:

Nota: 5 din 1 voturi
Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!

ClubJuridic.ro - intrebarea zilei

Ce inseamna un contract de vanzare-cumparare real?

Intrebare: Revin iarasi,in sitatia mea pot vine apartamentul surorii mele,care poate dovedi ca a avut deunde sa imi dee bani?cand o sa caute banca daca am ceva pe numele meu,o sa apara ca la data de... am vandut apartamentul?Sunt nelamurit deoarece peste tot scrie ca daca ipoteca adusa banci nu acopera datoria de pe somatie,banca o sa-mi ia si mie apartamentul,desi nu am girat cu el,ci cu un alt apartament.Iar in contractul meu cu banca NU scrie nicaeri de patrimoniu actual sau viitor al meu,scrie doar de bunurile mele mobile,de conturi,NU scrie in contract nicaeri de bunurile mele imobile,poate sa imi fie astfel anulat contractul de v-c,daca dupa ce vinde banca apartamentul adus ca ipoteca,nu acopera inprumutul?Sau conteaza si ceea ce scrie in contractulsemnat cu banca,ceea ce mi se pare normal,nu pentru ca sunt eu in sitatia asta,ci pentru ca nu e nimeni de vina ca a scazut piata,si ca omul a ramas fara servici,sunt dispus sa platesc dar banca vrea si sufletul daca poate sa mi-l ia.Va multumesc.

Raspuns: Va multumesc pentru raspunsul acordat,as mai avea o intrebare,eu ca dabitor am dreptul legal sa cer... [citeste tot raspunsul aici...]



Top articole

 NOUL COD RUTIER - actualizat [Vizualizari: 389060]
 Acte necesare - Cazier judiciar [Vizualizari: 379187]
 Codul Civil [Vizualizari: 297033]
 Cod CAEN - Actualizat 2008 [Vizualizari: 257357]
 Codul familiei - actualizat [Vizualizari: 180357]

E-articole juridice

Mai aproape de dumneavostra

Atentie, Juristi!
Noul Cod Civil a modificat Modelele de Contracte folosite!
Cititi cele 38 de modificari care va pot afecta activitatea
Descarcati GRATUIT Raportul Special
Contractele din Noul Cod Civil – Reguli si Exemple

Da, vreau sa primesc newsletterul zilnic cu stiri, noutati, articole, dezbateri pe teme juridice